کانون سردفتران و دفتریاران

چهارشنبه, 06 اسفند 1399

پیشگیری از وقوع جرم یکی از راه های کاهش ورودی پرونده ها به محاکم قضایی است

دکتر تویسرکانی، معاون قوه قضاییه و رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در جلسه شورای قضایی استان اصفهان با تاکید بر کاهش هزینه های پنهان، پیشگیری از وقوع جرم را یکی از راه های کاهش ورودی پرونده ها به محاکم قضایی دانست.
 
به گزارش روابط عمومی کانون سردفتران و دفتریاران به نقل از اداره کل روابط عمومی سازمان ثبت، دکتر تویسرکانی، معاون قوه قضاییه و رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در جلسه شورای قضایی استان اصفهان که با حضور آیت الله طباطبایی، نماینده ولی فقیه در استان وامام جمعه اصفهان و همچنین اعضای شورای قضایی استان اصفهان برگزار شد با اشاره به مسوولیت های خطیر دستگاه قضایی گفت: متاسفانه ابزار و ساز و کارهای مناسب در اختیار دستگاه قضایی کشور وجود ندارد.
 
معاون قوه قضاییه یکی از اقدامات آیت الله لاریجانی، رییس قوه قضاییه را آسیب شناسی بخش های مختلف در این دستگاه را به منظور استفاده بهینه از منابع در جهت وظایف هر مجموعه عنوان کرد.
 
وی با تاکید بر کاهش هزینه های پنهان گفت: آرشیو کردن اطلاعات، تشکیل بانک مجازی، ایجاد شبکه و ارایه خدمات غیرحضوری و کاهش مراجعات مردم از جمله اقداماتی است که می تواند در رضایت مندی مردم تاثیرگذار باشد.
 
رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور افزود: گاهی در دادرسی هزینه هایی که دستگاه قضایی متحمل می شود بیشتر از خواسته خواهان است که در این راستا تدابیر و توجه تمامی مسوولین به مقتضیات تاثیر گذار خواهد بود.
 
تویسرکانی با اشاره به اینکه تبعات برخی اقدامات دستگاه ها به صورت پرونده در دستگاه قضایی ظهور و بروز پیدا می کند، پیشگیری از وقوع جرم را یکی از راه های کاهش ورودی پرونده ها به محاکم قضایی دانست و افزود: شناخت عوامل ایجاد آسیب های موجود که بخش عمده ای از آن خارج از دستگاه قضایی می باشد یکی از برنامه های این دستگاه است.
 
معاون قوه قضاییه با بیان این موضوع که پیشگیری از وقوع جرم یکی از راهکارهای مدیریتی در سازمان ثبت اسناد واملاک کشور است گفت: تعدی به املاک دولتی ناشی از مستند نبودن آن است و اگر همه بخش هایی که به نوعی اساس فعالیت های آنان با زمین در ارتباط است دست به دست هم دهند و حدود مالکیت های خود را مشخص کنند، با ایجاد یک بانک اطلاعاتی دقیق و جامع می توان جلوی بسیاری از زمین خواری ها را گرفت.
 
رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اظهار داشت: وجود سالیانه 200 میلیون مراجعه کننده به این سازمان هزینه بسیار بالایی را در بر دارد که در این راستا نه تنها استفاده از فناوری اطلاعات اجتناب ناپذیر است بلکه باید با نگاه نو و اصلاح شیوه ها و فرآیندها به منظور کاهش هزینه ها تلاش کرد.
 
تویسرکانی، معاون قوه قضاییه و رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در پایان با اشاره به دیدگاه های آیت الله لاریجانی اظهار امیدواری کرد شاهد اقدامات خوبی در دستگاه قضایی کشور خواهیم بود.
 
آیت الله طباطبایی، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان در این جلسه با اشاره به بهبود وضعیت ادارات استان اصفهان، همدلی و همفکری مسوولین این استان را یکی از نعمات الهی برشمرد.
 
وی افزود: اقدامات و پیشرفت امور در اداره کل ثبت استان اصفهان محسوس و مشهود است و آن را مدیون زحمات مدیریت و کارکنان ثبت این استان دانست.
 
نماینده ولی فقیه در استان اصفهان ثبت را یکی از دستگاه های پر مراجعه عنوان کرد و اظهار داشت: خدمت رسانی به مردم باید در اولویت برنامه ها قرار گیرد.
 
وی بیان داشت: پیشرفت فناوری اطلاعات در ادارات نقش بسزایی در خدمت رسانی ایفا می کند.
 
وی در پایان بر تاثیر سازمان ثبت در پیشگیری دعاوی مرتبط با زمین و تعیین تکلیف اراضی تاکید کرد.
در این جلسه دکتر انصاری، رییس کل دادگستری استان اصفهان و اعضای شورای قضایی این استان به ارایه گزارشی در خصوص عملکرد حوزه مدیریتی خود پرداختند.
 
انتهای پیام