کانون سردفتران و دفتریاران

جمعه, 03 بهمن 1399

سخنگوی قوه قضاییه در غرفه کانون سردفتران: تعاملات کانون سردفتران با قوه قضاییه و سازمان ثبت جای قدردانی دارد

سخنگو و معاونت حقوقی قوه قضاییه با حضور در پانزدهمین نمایشگاه بین المللی مطبوعات و رسانه ها از غرفه کانون سردفتران و دفتریاران بازدید کرد.
علیرضا جمشیدی در گفتگو با خبرنگار کانون سردفتران و دفتریاران در رابطه با آخرین تحولات طرح ساماندهی املاک گفت: «خوشبختانه کانون سردفتران تعامل بسیار خوبی با قوه قضاییه و سازمان ثبت داشته است که این خود جای تشکر و قدردانی دارد».
وی ادامه داد: «ظرفیت سردفتران اسناد رسمی کشور بیشتر از چیزی است که در حال حاضر در قوه قضاییه و سازمان ثبت وجود دارد و تعامل بین بخشهای قضایی با دفاتر اسناد رسمی بر حل مسائل کمک بسیاری خواهد کرد که فعلاً این تعامل بصورت جدی شکل نگرفته اما امیدواریم در آینده شاهد تعاملات بیشتری باشیم».
سخنگوی قوه قضاییه، سردفتران اسناد رسمی را امین و مورد اعتماد مردم توصیف کرد و اظهار داشت: قوه قضاییه باید از این فرصت بیشتر استفاده کند و متقابلاً کانون سردفتران هم باید پیشنهادات مطرح را با جدیت بیشتری دنبال کند.
وی برداشتن گام های جدی تر در عرصه دنیای مجازی و الکترونیک و تجهیز سردفتران به نرم افزارهای پیشرفته را عاملی در جهت افزایش تعاملات دانست و ابراز امیدواری کرد که در آینده خدمات قضایی از طریق دفاتر اسنادرسمی ارائه شود.
جمشیدی اصل طرح ساماندهی املاک و بنگاههای معاملاتی را مثبت ارزیابی کرد و اظهار داشت: واقعاً نوع معاملاتی که در کشور ما انجام می شود معاملات رسمی نیست که عمدتاً به صورت معاملات غیررسمی در قالب قولنامه ها و بیع نامه ها انجام می شود که خیلی مطلوب کشور ما نیست و در این شیوه معاملات، تخلفات بسیاری صورت میگیرد که در پی آن هم مردم مغبون می شوند و هم کلاهبرداری هایی صورت می گیرد و این امور باید ساماندهی شود. وی به ارائه طرح مذکور از سوی دولت اشاره کرد و ادامه داد قوه قضاییه با همکاری سازمان ثبت از این طرح استقبال می کنند و به نوعی باید این بحث را با کانون سردفتران در قالب طرح جامع داشته باشیم. سخنگوی قوه قضاییه ضمن تأیید این گونه طرح ها گفت: ظرفیت های قانونی باید استخراج شود و اگر نیازی به قوانین و مقررات هست، باید انجام شود و امیدواریم با سرعت به تصویب برسد.
معاون حقوقی قوه قضایه اضافه کرد: اگر ظرفیت های فعلی هم در جهت ساماندهی خرید و فروش املاک استفاده شود بسیار مثبت و مفید است اما اینکه بخواهیم املاک را در دفاتر اسناد رسمی ثبت نکنیم قطعاً ناشدنی است و باید از ظرفیت های سردفتران بیشتر و قوی تر استفاده کنیم.
جمشیدی به لزوم نظارت بیشتر بر بنگاههای معاملاتی املاک اشاره کرد و افزود: این بنگاهها باید تحت کنترل دقیق تر قرار گیرند. وی در پایان ضمن تأیید این نکته که در صورت صلاحدید رئیس قوه قصاییه و رئیس سازمان ثبت احتمال به تعویق افتادن طرح ساماندهی املاک وجود خواهد داشت گفت: کانون سردفتران می تواند نظرات و پیشنهادات خود را در این رابطه به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و معاونت حقوقی قوه قضاییه منتقل کند.
 
انتهای پیام