کانون سردفتران و دفتریاران

چهارشنبه, 22 ارديبهشت 1400

رییس سازمان ثبت بر لزوم حرکت با برنامه ریزی با حضور افراد فرهیخته در صنف سردفتران تاکید کرد

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت:با حضور افراد فرهیخته در صنف سردفتران و اتخاذ ساز و کارها و برنامه‌ریزی مناسب، باید به سمت شفاف سازی و گزارش دهی حرکت کنیم.
به گزارش روابط عمومی کانون سردفتران و دفتریاران، احمد تویسرکانی در جشن انقلاب که در محل کانون سردفتران برگزار شد باتبریک سی و یکمین سال پیروزی انقلاب اسلامی گفت: مصلحت و منفعت ما این است که تاریخ انقلاب اسلامی را همواره مرور کنیم.
وی افزود: انقلاب اسلامی ویژگی‌های بارزی داشت که با تحولات و دگرگونی‌های سیاسی و اجتماعی کشورهای دیگر متفاوت است. حادثه‌ای که باایمان و انگیزه همه مردم و به رهبری امام خمینی (ره) و اعتقادات دینی مردم رقم خورد و این در وضعیتی بود که همه جهانخواران و زورمداران عالم تمایلی به وقوع چنین حادثه‌ای نداشتند.
رییس سازمان ثبت با بیان اینکه در 30 سال پس ازانقلاب با موانع عظیمی روبرو بودیم، افزود: هر یک از این موانع و خاکریزها کافی بودتا قوی‌ترین نظام‌های سیاسی را از بین ببرد.
وی با اشاره به اختلافات قومی در سال 57 ونفوذ‌های سیاسی افراد وابسته در نظام سیاسی کشور، طراحی کودتاها، تحمیل جنگ عظیم وگسترده بر مردمی که با انگیزه و اعتقاد و بدون پشتوانه شرق و غرب نظام سیاسی رامتحول کرده بودند، افزود: مطابق این حوادث ترورهای گسترده‌ای مقامات بلند پایه کشوررا حذف کرد. طبیعی است با وجود این موانع تنها با حمایت مردمی انقلاب توانست به راه خود ادامه دهد و اهداف متعالی اسلامی را در حد وسیع و در حد توان و امکانات خود پی بگیرد.
تویسرکانی با بیان اینکه ما امروز باید حداکثرتلاش خود را در استفاده از منابع و امکانات جهت ارتقای وضعیت و منابع به کارببریم، اضافه کرد: کشور ما کشور غنی با منابع عظیم مادی و معنوی است؛ اما مهمترین منبع یک کشور، نیروی انسانی آن است. ما در حوزه‌های مادی هم ظرفیت‌های بالایی داریم.
وی در ادامه گفت: حوزه ثبت مالکیت اشخاص امر مهمی است که ما به تغییر و تحول در این حوزه نیازمندیم و من فکر می‌کنم با عنایت و توجه همه دوستان و فرهیختگان می‌توانیم در این حوزه وضعیت دیگری را رقم زده و رضایت‌مندی جدی برای مردم در این حوزه ایجاد کنیم و حوزه‌ی ثبت معاملات نیاز به تغییر و تحول دارد.
وی با بیان اینکه در فرآیند یک مدیریت باید ابتدا راهبرد، استراتژی و برنامه‌ی کاری را به نحوی روشنی مشخص کنیم، ادامه داد: باید منابع را به نحوی موثر تجهیز کنیم و نظارت موثری نیز داشته باشیم تا نتیجه‌ی مطلوبی حاصل شود.
رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با انتقاد از نامناسب بودن بهره‌وری درحال حاضر اظهار کرد: باید هم کار خوب انجام دهیم و هم خوب کار انجام دهیم. وضعیت فعلی، وضعیت مطلوبی نیست اما این به آن معنا نیست که در گذشته کاری انجام نشده است. امروز شاهد هستیم هزینه‌های بسیار زیادی هم بر سیستم دولتی و هم بر سردفتران و مجموعه دفاتر تحمیل می شود و نمی‌توانیم رضایت‌مندی لازم را به دست آوریم.
وی با اشاره به افزایش تعداد دفاتر در حال حاضراظهار کرد: نگرانی‌هایی که رییس کانون سردفتران مطرح کرد را می توان باهمت، برنامه‌ریزی و وقت لازم تبدیل به فرصت کرد. این طور نیست که اکنون جامعه مابه دفاتر نیاز نداشته باشد و باید در جهت فرهنگ‌سازی، کاهش هزینه‌ها و توسعه خدمات گام برداریم.
تویسرکانی با تاکید بر اینکه نیازمند بازنگری قوانین و مقررات و تطبیق آنها با مقتضیات امروز هستیم، گفت: اگر امروز به هزینه‌ی تمام شده توجه نکنیم گرفتار خسارت می‌شویم.  از نظر کمی در حال حاضر کار صورت می‌گیرد ولی خروجی و کیفیت مناسب نیست و نیاز داریم با همت و تلاش و توجه همه  عزیزان در حوزه اصلاح قوانین و مقررات به کارگیری فناوری‌های جدید با همکاری وهمدلی عمل کنیم.
وی در ادامه ابراز امیدواری کرد که با حضور افراد فرهیخته در صنف سردفتران و اتخاذ ساز و کارهای مناسب هیات مدیره کانون، برنامه‌ریزی مناسبی را در این زمینه شاهد باشیم و تاکید کرد: باید به سمت شفاف سازی و گزارش دهی حرکت کنیم، توصیه من به هیات مدیره این است که این جلسات را بیشتر برگزار کنند تا همه آحاد سردفتران عملکرد هیات مدیره را ببینند.
تویسرکانی در ادامه خطاب به هیات مدیره جدید کانون سردفتران و دفتریاران گفت: نباید احدی از این صنف ابهامی در ذهن داشته باشد که راهبرد کانون چیست و چه استفاده‌ای از منابع می‌شود. سازمان ثبت به نحو جدی در خدمت شماست.
وی در پایان با تاکید بر اینکه باید در زمینه هزینه‌ها نگاه تیزبین داشته باشیم، گفت: امروزه نیمی از دعاوی که به محاکم واردمی‌شود دعاوی حقوقی است و اگر ثبت قوی داشته باشیم می‌تواند میزان دعاوی را کاهش دهد.
 
 انتهای پیام