کانون سردفتران و دفتریاران

چهارشنبه, 02 تير 1400

تویسرکانی در همایش سازمان ثبت: نقص و به روز نبودن قوانین از مشکلات اساسی سازمان ثبت اسناد و املاک است

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با بیان اینکه متاسفانه احساس می‌کنیم به دلیل عدم تطابق ابزار و امکانات سازمان با مسوولیت‌ها و وظایف آن، توفیق رضایتمندی مردم از ما سلب شده است، نقص و به روز نبودن قوانین را از مشکلات اساسی سازمان ثبت اسناد و املاک عنوان کرد.
به گزارش روابط عمومی کانون سردفتران و دفتریاران، احمد تویسرکانی رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور صبح امروز در همایش گردهمایی سراسری معاونان و مدیران کل این سازمان با بیان اینکه امروز گستره فعالیت‌ها و مسوولیت‌های سازمان ثبت اسناد و املاک کشور فراگیر بوده و سازمان ثبت اسناد به عنوان بازوی قوی برای دستگاه قضایی در خدمت اهداف قوه قضاییه حرکت می‌کند، افزود: در حال حاضر 409 واحد ثبتی در کشور دایر است و علاوه بر این هفت هزار و 552 دفتر اسناد رسمی و پنج هزار و 318 دفتر ازدواج و طلاق در کشور انجام وظیفه می‌کنند.
تویسرکانی همچنین درخصوص آمار عملکرد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در سال گذشته خاطرنشان کرد:‌ در سال قبل یک میلیون و 309 هزار و 471 سند مالکیت صادر شده و حسب رویه موجود 22 میلیون و 720 هزار و 532 مرتبه مراجعه جهت دریافت این اسناد داشته‌ایم. از سوی دیگر در حوزه معاملات، 18 میلیون و 675 هزار و 411 معامله ثبت شده که این امر حکایت از حجم عظیم خدمت‌رسانی و ارتباطات مردمی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور دارد.
وی با اشاره به ثبت 86 هزار و 775 شرکت تجاری و موسسه غیرتجاری در سال گذشته به تشکیل 113 هزار و 915 پرونده در واحدهای اجرای ثبت اشاره کرد و گفت: در سال گذشته هشت هزار و 810 میلیارد ریال معوقات بانک‌ها را وصول کرده و بازگردانده‌ایم.
معاون قوه قضاییه در ادامه به موضوع کارشناسی ثبت در محاکم اشاره کرد و افزود: به موجب قانون تشکلی به عنوان کارشناسان رسمی دادگستری داریم اما متاسفانه در حوزه کارشناسی ثبت، تشکل‌هایی از طرف افراد مختلف تشکیل شده و با محاکم ارتباط دارند که این کارشناسان مسوولیت انتظامی ندارند.
تویسرکانی همچنین از طراحی اسناد تک‌برگی و پیشرفت پروژه کاداستر به عنوان راه‌هایی برای برون‌رفت ثبت سنتی یاد کرد و گفت: امیدواریم با بهره‌گیری از این فناوری‌ها و صدور اسناد تک‌برگی که متکی به یک بانک اطلاعاتی است به صورت جدی به وظایف خود عمل کنیم.
وی کاداستر را به عنوان طرحی ملی و نیاز جدی کشور توصیف کرد و با اشاره به انجام اقدامات در این زمینه ادامه داد: متاسفانه امروز ابزار و امکانات سازمان با مسوولیت‌ها و وظایف آن تطابق ندارد لذا احساس می‌کنیم که توفیق رضایتمندی مردم از ما سلب شده است.
رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: امسال و سال‌های آینده مصمم هستیم که با توجه به سال اول انتصاب آیت‌الله آملی لاریجانی به عنوان رییس قوه قضاییه و همچنین نامگذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری به نام سال همت مضاعف و کار مضاعف، بتوانیم در این مجموعه اقدامات موثری برای برون‌رفت از وضعیت موجود و ایجاد تحول در سازمان‌ ثبت اسناد و املاک کشور داشته باشیم.
تویسرکانی خاطر نشان کرد: در حال حاضر نواقص و مشکلات بسیار زیادی داریم. در گذشته بی‌مهری‌های فراوانی از طرف قوه قضاییه و دستگاه‌های اجرایی نسبت به سازمان ثبت صورت گرفته است که از این جمله می‌توان به بی‌بهره بودن یا کم بهره بودن این سازمان درآمدزا از درآمدهای خود اشاره کرد.
وی با بیان این‌که در حوزه قوانین و مقررات وضعیت مناسبی نداریم، به نقص و به روز نبودن قوانین به عنوان مشکلاتی جدی اشاره کرد و افزود: در حوزه پرسنلی و اعتبارات متاسفانه بیش از 30 درصد پست‌های سازمان‌ خالی است و از نیروی تخصصی لازم در راستای بهره‌برداری از فناوری کمتر بهره می‌بریم. در حوزه اماکن اداری، یک سوم از ساختمان‌های اداری سازمان استیجاری است که اغلب آنها قریب به صد سال قدمت دارد. علاوه بر این بیش از نیمی از ساختمان‌های سازمان فرسوده و قدیمی است که امیدواریم همه این مشکلات با حمایت‌های رییس قوه قضاییه برطرف شود.
معاون قوه قضاییه با بیان اینکه سازمان ثبت مسوولیت تثبیت مالکیت را دارد به مقوله مالکیت معنوی اشاره کرد و ادامه داد: مالکیت معنوی امروز به شدت در دنیا مورد توجه و گسترش است و مسوولیت تثبیت این نوع مالکیت در کشور ما به عهده سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گذاشته شده است.
تویسرکانی افزود:در گذشته به لحاظ برخی ناهماهنگی‌ها و بعضا مصوبه‌های دولت که شبهه مغایرت با قانون دارد مشکلاتی داشته‌ایم که امیدواریم با حمایت‌های رییس قوه قضاییه و انجام هماهنگی‌های لازم با وزیر دادگستری در چارچوب قوانین و مقررات و راهکارهایی که مکانیزم آن را طراحی کرده‌ایم بتوانیم با نگاهی جدی و نو به مقوله مالکیت معنوی هم از حوزه‌های تخصصی وزارتخانه‌ها برای سیستم‌های بررسی و هم در جهت تثبیت مالکیت گام‌های بلندی برداریم.
همچنین آیت‌الله صادق آملی لاریجانی رییس قوه قضاییه هم که در همایش سازمان اسناد و املاک کشور و درمیان معاونین و مدیران کل این سازمان حضور داشت، در بخشی از سخنان خود،  سازمان ثبت را جزیی از قوه قضائیه دانست که بیشترین سروکار را با مردم دارد و افزود: در چنین سازمانی که ارتباط مستقیم با تمام شئون زندگی مردم دارد، دو مطلب مهم باید مدنظر قرار گیرد.

رییس قوه قضاییه موضوع اول را توجه مسئولین کشور به خصوص مسئولان قوه قضاییه به مشکلات، موانع و تلاش برای بهبود خدمت‌رسانی به مردم عنوان کرد و گفت: در این خصوص آنچه به ما مربوط است با تمام تلاش کار خود را انجام می‌دهیم و باید بدانیم میزان توانایی ما چه به لحاظ اعتبارات و چه قوانین محدود است اما هر آنجه توان داشته باشیم در این خصوص به کار می‌گیریم.

لاریجانی افزود: موضوع دوم تلاش و کار مضاعف مسئولین سازمان ثبت برای برطرف کردن مشکلات و پیدا کردن راه‌های بهتر برای خدمت به مردم است.
 
وی گفت: سازمان ثبت اسناد یکی از بخش‌هایی است که اگر رضایت مردم را به دست آ‌ورد، جامعه از عملکرد دستگاه قضایی راضی خواهد بود.
 
رییس قوه قضاییه تاکید کرد: ‌البته برخی گلایه‌ها که نسبت به این سازمان و یا به کل دستگاه قضایی صورت می‌گیرد به دلیل محدودیت‌های قانونی است که متاسفانه برخی ارباب رجوع به آن توجه نمی‌کنند.

لاریجانی ادامه داد: برخی از این ایرادها به دلیل قصور خود مراجعه‌کنندگان است و برخی از این مشکلات ناشی از ناکارآمدی بخش‌هایی از دستگاه قضایی و یا سازمان ثبت اسناد است.

وی گفت: برای مثال سازمان ثبت هنوز از نقشه‌های سال 1320 استفاده می‌کند در صورتی که فناوری‌های امروز مانند گوگل امکانات بهتری نسبت به این نقشه‌های قدیمی در اختیار قرار می‌دهد.

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه برخی از ابزارهای ما قدیمی هستند، گفت: باید برای استفاده از فناور‌ی‌های نوین استفاده کنیم که این امر مستلزم کمک دستگاه‌های دیگر مانند دولت است.

لاریجانی با بیان اینکه برخی گلایه‌های مردم ظلم به دستگاه قضایی است، افزود: این گلایه‌ها خارج از دایره وظایف این دستگاه است و برخی از گلایه‌ها نیز به دلیل قوانین دست و پا گیر است که این مظلومیت در تمام قوه قضائیه نیز به چشم می‌خورد.

همچنین در این همایش میرشریفی، معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با بیان سخنانی در رابطه با فعالیت ها و اقدامات این سازمان در زمینه های مختلف پرداخت.
 
انتهای پیام