کانون سردفتران و دفتریاران

جمعه, 03 ارديبهشت 1400

رییس کانون سردفتران: دفاتر اسناد رسمی کماکان می توانند اقدام به تنظیم اسناد اتومبیل کنند

رییس کانون سردفتران و دفتریاران گفت: دفاتر اسناد رسمی کماکان می توانند اقدام به تنظیم اسناد اتومبیل کنند.
 
به گزارش روابط عمومی کانون سردفتران و دفتریاران، مسلم آقاصفری، رییس کانون سردفتران در رابطه با وضعیت نقل و انتقال اتومبیل با توجه به حذف ماده 30 لایحه جرایم راهنمایی و رانندگی گفت: اولاً آنچه که گفتید هنوز اتفاق نیفتاده است زیرا مراحل قانونگذاری پایان نیافته، ثانیاً حذف ماده 30 یعنی بقای وضعیت موجود. اتفاقی نیفتاده است.
 
وی در رابطه با نگرانی همکاران سردفتر در این رابطه اظهار داشت: همکاران بنده هم مثل آن برادر عزیز مسئول راهنمایی و رانندگی کمی عجولانه صحبت می‌فرمایند.
 
رییس کانون سردفتران در خصوص این گفته که ثبت معاملات اتومبیل اختیاری شده است، با بیان اینکه نقل و انتقال کلیه اموال اختیاری است، افزود: ثبت نقل و انتقال اختیاری نیست. یعنی اشخاص اختیار دارند که اموال خود را انتقال بدهند یا ندهند، اما برای ثبت نقل و انتقال از جهت تثبیت حقوق مالکانه و جلوگیری از بروز دعاوی الزام دارند.
 
آقاصفری در ارزیابی صحبت توکلی، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی به تعارض ماده 30 مذکور با اصل 75 قانون اساسی، گفت: جناب آقای توکلی یقیناً به اعتبار دانش و سوابقشان در مجلس شورای اسلامی بیش از بنده به امور اشراف دارند ولی استنباط بنده این است که تخصیص بودجه برای هیچ نهاد حکومتی مستلزم امکان کسب درآمد آن نهاد نیست. در عین حال دریافت هزینه قیمت تمام شده خدمات به اشخاص هم ربطی به بودجه ندارد. زیرا وجوه حاصل از ارائه خدمات به حساب خزانه باید واریز شود. علاوه بر آن چنانچه تصور حذف درآمدی را داشته باشیم باید نگران درآمد دولت ناشی از عدم اجرای مواد 123 و124 قانون ثبت و ماده 42 قانون مالیات بر ارزش افزوده باشیم که از این رهگذر رقمی معادل 180 میلیارد تومان به خزانه دولت ضرر خواهد رسید که البته حذف ماده 30 مذکور به مواد یاد شده خدشه ای وارد نکرده است.
 
رییس کانون سردفتران و دفتریاران در رابطه با اینکه آیا دفاتر اسناد رسمی می‌توانند اسناد اتومبیل را تنظیم کنند یا خیر؟ گفت: دفاتر اسناد رسمی نمی توانند اسناد اتومبیل را تنظیم نکنند. چون وظیفه آنان ثبت نقل و انتقال اموال و وصول حقوق دولتی از جمله حق الثبت و مالیات و وصول عوارض سالیانه خودرو و واریز آن به خزانه دولت است.
 
انتهای پیام