کانون سردفتران و دفتریاران

پنجشنبه, 03 مهر 1399

هیات مدیره جدید کانون سردفتران و دفتریاران اصفهان آغاز به کار کرد

هیات مدیره جدید کانون سردفتران و دفتریاران اصفهان آغاز به کار کرد

هيات مديره جديد كانون سردفتران و دفترياران استان اصفهان آغاز به كار كرد.

 

به گزارش روابط عمومي كانون سردفتران و دفترياران، اين جلسه با حضور دشتي اردكاني؛ رييس كانون سردفتران و دفترياران، آيت‌الله طباطبايي‌نژاد؛ نماينده ولي فقيه و امام جمعه اصفهان، انجم شعاع؛ معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاك كشور، هيات مديره پيشين و جديد كانون اصفهان و سردفتران و دفترياران استان برگزار شد.

 

در ابتداي اين جلسه آيت‌الله طباطبايي‌نژاد، نماينده ولي فقيه و امام جمعه اصفهان با گراميداشت شهادت امام محمدباقر(ع)، ‌به ذكر فضايل اخلاقي و احاديثي از آن امام پرداخت و گفت: اداي امانت و امانتداري يكي از ويژگي‌هاي مهم است و فرد عادل در امانتداري و حراست از اسناد مردم، بايد فردي عادل باشد و سردفتران جزو افرادي هستند كه بايد عادل باشند.

 

وي با بيان اينكه هر فردي خود باعث سربلندي در دنيا و آخرتش مي‌شود، تاكيد كرد: اگر كسي در صنفي تخلف كرد به همه لطمه مي‌زند و همه را درگير مي‌كند و در وهله اول خودتان بايد ناظر بر خود باشيد.

 

امام جمعه استان اصفهان ادامه داد: امام باقر(ع) فرمودند كه خداوند در سه مورد به هيچ كس اجازه تخلف نداده است،‌ ‌اول امانتداري كه امانت بايد حفظ شود چه آدم خوب باشد و چه فردي فاجر. دوم، وفاي به عهد به همه و سوم نيكي به پدر و مادر چه خوب باشند يا فاجر كه اين سه مورد مهم بايد همواره مورد توجه همگان قرار گيرد.

 

در ادامه انجم شعاع، معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاك كشور با اشاره به گردهمايي آغاز به كار كانون جديد سردفتران و دفترياران استان اصفهان، گفت: فلسفه وجود ما در سازمان ثبت،‌كانون سردفتران و يا دفاتر اسنادرسمي محوري است كه اگر باشد بودن ما توجيه دارد و عمود خيمه‌اي كه آن را تشكيل داده ايم "سند رسمي" است.

 

وي با تاكيد بر اينكه اگر سند رسمي تضعيف شود جايگاه همه ما تضعيف شده و همه ما بايد براي تقويت اين جايگاه بكوشيم، ‌اظهار داشت: تا جايگاه سند رسمي تقويت نشود و يا حداقل از تضعيف آن جلوگيري نشود،‌ هيچ يك از اين موارد توجيه ندارد.

 

معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاك كشور با بيان اينكه متاسفانه جايگاه سندرسمي در برخي موارد تضعيف مي‌شود،‌افزود: علت اين امر نوعي قرائت خاص از مسائل شرعي و فقهي است. اين را همه قبول دارند كه عقد تلاقي دو اراده است و اين دو اراده ابراز مي‌شوند و عقد محقق مي‌شود اما قانونگذار در سالها قبل مقرر كرده بعضي عقود بايد در جايي ثبت و ضبط شوند و بايد سندرسمي براي آنها نوشته شود.

 

وي به اين تاكيد قانونگذار اشاره كرد و گفت: قطعا مسئله جز اين نيست كه يكي از مهمترين وظايف حاكميت نظم در جامعه است. اگر رفتارهاي حقوقي مردم تابع نظم و مقررات نباشد،‌ جامعه دچار بي‌نظمي خواهد شد. آنچه كه در حال حاضر تحت عنوان تورم كيفري مطرح است، اين است كه رفتارهاي حقوقي مردم نظم لازم را ندارد.

 

انجم شعاع ادامه داد: در محاكم با حجم زيادي از پرونده هايي روبرو هستيم كه مبناي آنها ثبت نشدن است و يا به دليل عدم استفاده از متخصص عادل، ‌در اصول و اركان آن خللي وجود دارد. اگر ماده 22 قانون ثبت كه تاكيد مي‌كند محاكم كسي را به عنوان مالك مي شناسند كه ملك در دفتر اسناد به نام او ثبت شده است،بيشتر مورد توجه قرار گيرد، ‌بسياري از مشكلات ما در محاكم و اختلافات در حوزه املاك كاسته خواهد شد.

 

معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاك كشور با اشاره به اينكه تاثير جايگاه سند رسمي در نظم دادن به عقود و رفتارهاي حقوقي مردم قابل انكار نيست، ادامه داد: همه ما موظف هستيم براي كمك به حفظ نظم اجتماع در رفتارهاي حقوقي مردم، ارزش سند رسمي را بيش از پيش به آنان منتقل كنيم.

 

وي در پايان سخنان خود از همكاران ثبت استان اصفهان و اعضاي هيات مديره قبلي كانون سردفتران استان اصفهان قدرداني و براي آنان آروزي توفيق كرد.

 

در پايان اين مراسم، احكام اعضاي هيات مديره كانون سردفتران و دفترياران استان اصفهان به آنان تقديم شد و از نكويي و نايب‌پور به عنوان دو سردفتر بازنشسته و پيشكسوت تجليل به عمل آمد.

 

اسامي سردفتران و دفترياران عضو هيات مديره كانون اصفهان به اين شرح است:

 

سردفتران: اميرمسعود مرادي، رسول عبداللهي خوراسگاني، مصطفي لوئی پور، صولت ياوري، ‌رحمت‌الله ناظم، ‌سيدرسول ميرلوحي،‌ داريوش يوسفي ناغاني

دفترياران: عباسعلي همت، سيدمحمود خليلي و مرتضي سليميان.

 

تاریخ ارسال خبر: 
96/06/07