کانون سردفتران و دفتریاران

جمعه, 03 ارديبهشت 1400

نقل و انتقال خودروها باید در دفاتر اسنادرسمی انجام شود

عضو کمیسیون قضایی وحقوقی مجلس شورای اسلامی گفت:نقل و انتقال خودروها باید باسند رسمی و به صورت قانونی در دفاتر اسناد رسمی انجام شود تا مانع از بروز مشکلاتدر آینده شود.
 
به گزارش روابط عمومی کانون سردفتران و دفتریاران، به نقل از خبرگزاری ایرنا، نیره اخوان بیطرف"روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی ایرنادر خصوص اینکه نیروی انتظامی معتقد است نقل و انتقال خودرو باید توسط پلیس انجامشود، افزود: شورای نگهبان به لایحه نحوه رسیدگی به تخلفات حمل و نقل و لزوم تنظیم سندرسمی خودرو ایراد وارد کرده بنابراین معتقدم نقل و انتقال خودرو باید با سند رسمی وبه صورت قانونی انجام شود.
عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با تاکید بر اینکه تنظیم سند رسمیگامی مهم برای پیشگیری از بروز مشکلات در زمینه نامعلوم بودن سابقه خودرواست، گفت: ثبت کردن بخشی از اطلاعات خودرو که مربوط به نیروی انتظامی است موجب می شودفرآیند ثبت مقطعی کاهش یابد اما در آینده مشکلات متعددی مبنی بر اینکه این خودرو چهمدارکی داشته و اصالت آن چیست، بوجود می آورد.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه در این بخش شورای نگهبان نیزایراداتی مبنی بر ابهام در نبود سند رسمی گرفته است این لایحه باید با طرح مجدد درکمیسیون قضایی و حقوقی ضمن رفع ایرادات، نظر شورای نگهبان را نیز تامین کند.
اخوان بیطرف افزود:دفاتر اسناد رسمی به عنوان مراکزی تخصصی درزمینه اقدامات حقوقی برای تنظیم سند در کشور فعال هستند و نباید با محول کردن اینکار تخصصی تنظیم سند و یا حذف این اقدام، زمینه بروز مشکلات حقوقی و طرح دعاوی درآینده را برای مردم بوجود بیاوریم.
 
انتهای پیام