کانون سردفتران و دفتریاران

جمعه, 03 ارديبهشت 1400

مولاوردی: دفاتر اسناد رسمی، بازوان توانمند حاکمیت در بسیاری از امور حقوقی و شبه قضایی هستند

مولاوردی: دفاتر اسناد رسمی، بازوان توانمند حاکمیت در بسیاری از امور حقوقی و شبه قضایی هستند

به مناسبت ششم دي ماه،‌ روز گراميداشت دفاتر اسناد رسمي شهيندخت مولاوردي، دستيار رييس جمهور در امور حقوق شهروندي در گفت و گو با  روابط عمومي كانون سردفتران و دفترياران، به سوالات زير پاسخ گفت:

 


1- نقش و جایگاه دفاتر اسناد رسمی در نظام حقوقي کشور چيست؟

دفاتر اسناد رسمی در تحقق نظم حقوقی کشور نقش و جایگاه بسزایی دارند. نقش این دفاتر به عنوان دیرپاترین نهاد بخش خصوصی- حاکمیتی در توسعه ثبتی که از مقدمات و ملزومات توسعه قضایی است غیرقابل انکار است و با تنسیق و تنظیم روابط مالی مردم، امنیت حقوقی جامعه را تضمین و امنیت اجتماعی و فردی را تثبیت می‌کنند. بی تردید برآیند این قبیل اقدامات و آثار مترتب به آن را می توان در توسعه اقتصادی، رفاه عمومی، عدالت اجتماعی، امنیت ملی و رضایت‌مندی مردم از حکومت مشاهده کرد.

 

2-نقش دفاتر اسناد رسمی در کاهش دعاوی و مراجعات مردم به محاکم دادگستری چگونه است؟

امروزه چالش اساسی سیستم قضایی کشور تشکیل حدود 15 میلیون پرونده است که طبق برآوردها بالای 50% پرونده‌های محاکم حقوقی یا ناشی از نبود سند رسمی است یا ناشی از اختلافات ثبتی و ملکی. یکی از اهداف و مزایای جلب توجه و حساسیت آفرینی نسبت به اهمیت سند رسمی و اطلاع‌رسانی و آگاهی دهی به جامعه از تاثیر ثبت رسمی قراردادها و معاملات کاستن از بار سند عادی است که بر دوش محاکم سنگینی می‌کند كه دقیقا با سیاست قوه قضاییه در قضا زدایی و کاهش دعاوی و جراِيم خلوت شدن راهروهای دادگستری و سیستم قضایی انطباق دارد، البته در صورتی شاهد اثر بخشی این سیاست خواهیم بود که مراجع قضایی هم با هویت بخشیدن به سند رسمی، اعتبار اين اسناد را به عنوان معتبرترين ادله اثبات دعوي به رسمیت بشناسند.

 

3-دلیل توجه قرآن کریم به تنظیم قراردادها نزد کاتب بالعدل در آیه مداینه چيست؟

اگر سرمنشاء توجه به اهمیت سند رسمی را نزول آیه 282 سوره بقره که به آیه مداینه مشهور است بدانیم، باید بگویيم بیش از 1400 سال از تاریخ سند نویسی می گذرد. اهمیت و ارزش قائل شدن قرآن کریم و توجه ویژه این کتاب مقدس به كتابت و ثبت دیون توسط کاتبین بالعدل آن هم در زمانه و جغرافیایی که تعداد بسیار اندکي از افراد باسواد به معنای مصطلح خود در سرزمین حجاز یافت می‌شد، از افتخارات ما مسلمانان باید به شمار آيد، ضمن آنکه از مکتبی که معجزه آن کتاب است و پیامبرش علم لدني دارد "و مکتب نرفته و درس نخوانده، مسئله آموز صد مدرس است "، انتظار دیگری نمی‌توان داشت.

 

4- افزایش ظرفیت ها و صلاحیت دفاتر اسناد رسمی در راستای تسهیل امور مردم وکاهش مراجعات  به ادارات و سازمان های دولتی را چگونه ارزيابي مي‌كنيد؟

امروزه یکی از سیاستهای سازمان ثبت اسناد و املاک کشور افزایش ظرفیت ها و صلاحیت های دفاتر اسناد رسمی است که با هدف تسهیل تنظیم سند رسمی و تسهیل امور مردم و کاهش مراجعات به ادارات و سازمان های دولتی بویژه جهت اخذ پاسخ استعلامات متعدد در دستور کار این سازمان قرار گرفته است. اهتمام به عملیاتی سازی کامل برنامه ثبت الکترونیکی اسناد و ارائه خدمات الکترونیکی قضایی و اصلاح و بازنگری قوانین و مقررات در همین چارچوب قابل ارزیابی است. با این وجود به نظر می رسد دفاتر اسناد رسمی از ظرفیت های بیشتر و دیگری نیز جهت ارائه خدمات به مردم و حفاظت از حقوق آنان برخوردارند که باید بتدریج مورد شناسایی و بهره برداری قرار گیرد.

 

5- جایگاه سران دفاتر اسناد رسمی در نظام حقوق اداری کشور كجاست؟

از آنجایی که تنها شغلی که در قرآن کریم به آن اشاره شده  "کاتبین بالعدل" هستند،  سران دفاتر در مقام امین مردم در یک قرن اخیر، که از زمان تاسیس نهاد سر دفتری در سال 1310 می‌گذرد، توانسته‌اند اعتماد و اطمینان عمومی را به خود جلب کنند، لذا بیش و پیش از همه، بايد خود قدردان و قدرشناس این جایگاه بوده و با ارج نهادن بر آن در ارتقای آن گام بردارند و بقول پشتیبان به عنوان متولی حرمت امامزاده را نگاه دارند.

 

6- پیام ویژه شما به سردفتران و دفتریاران به مناسبت ششم دی ماه چيست؟

حال که این عزیزان به عنوان بازوان توانمند حاکمیت در بسیاری از امور حقوقی و شبه قضایی قرار دارند، امید است در تحقق حقوق شهروندی و در کسوت شهروندانی مسئول، فعال و کنشگر در رابطه با حاکمیت و مردم پیشقدم بوده و به سهم خود در این روند نقش آفرین و تحول ساز باشند. پر واضح است که این مناسبت فرصت مغتنمی را برای یادآوری اهمیت این جایگاه و بررسی میزان فاصله آن با وضعیت مطلوب فراهم می آورد که همه باید آن را دریابیم.

 

 

 

تاریخ ارسال خبر: 
96/10/05