کانون سردفتران و دفتریاران

پنجشنبه, 02 ارديبهشت 1400

عضو هیات مدیره کانون سردفتران و دفتریاران: یاری گر کانون در راه اندازی موزه دفاتر اسناد رسمی باشید

عضو هیات مدیره کانون سردفتران و دفتریاران: یاری گر کانون در راه اندازی موزه دفاتر اسناد رسمی باشید

علي خنداني، عضو هيات مديره كانون سردفتران و دفترياران از همكاران سراسر كشور درخواست كرد ياري‌گر كانون در راه‌اندازي موزه دفاتر اسناد رسمي باشند.

 

 

به گزارش روابط عمومي كانون سردفتران و دفترياران، علي خنداني درخصوص راه اندازي موزه دفاتر اسنادرسمي گفت: پيرو مصوبات هيات مديره‌هاي سابق و اسبق مبني بر اينكه ساختمان شماره يك كانون معروف به ساختمان امام خميني(ره) با قدمتي حدودا صد ساله به صورت موزه مورد استفاه قرار گيرد، كار مرمت و بازسازي از سال 1394 آغاز شد و نهايتا مرمت و بازسازي در اوايل سال جاري به پايان رسيد و تغييرات عمده‌اي از لحاظ استحكام بنا و ايمن سازي انجام شد.

 

وي نشان دادن سير تاريخي از عملكرد دفاتر اسناد رسمي از ابتدا تاكنون را يكي از اهداف راه‌اندازي اين موزه دانست و ادامه داد: نوع اسنادي كه در گذشته تنظيم شده است مانند تنظيم سند مالكيت درشكه و يا اسب، دوچرخه و موارد ديگر، ادوات و وسايل مورد استفاده در دوران پيشين، عكسها و تصاويري از دفاتر قديمي و ... به نمايش درخواهد آمد و سعي بر اين است كه نحوه نمايش به گونه‌اي باشد كه از تاسيس دفتر اسناد رسمي در سال 1310 و تنظيم اسناد به شيوه سنتي با ابزار قديمي تا كنون كه با ابزار الكترونيكي و پيشرفته انجام مي‌شود نمايش داده شود.

 

خنداني با تاكيد بر اينكه نيازمند همت و تلاش همه همكاران سردفتر و دفتريار در سطح كشور هستيم، گفت: اسناد و مداركي كه در دفاتر اسنادرسمي وجود دارد در بسياري از موارد حالت موزه‌اي دارند و يا ادواتي هستند كه از قديم در برخي دفاتر باقي مانده كه قابل استفاده در موزه خواهند بود. برخي از اين وسايل شخصي است و تنها نيازمند رضايت افراد است كه اميدواريم همكاران گرامي دست ياري كانون رابه گرمي بفشارند و البته در برخي موارد ديگر مانند دفاتر قديمي چنانچه منع قانوني خروج دفتر و يا اسناد وجود داشته باشد، كانون سردفتران پيگيري‌هاي لازم را از مراجع قضايي و ثبتي انجام خواهد داد تا آن اسناد به موزه انتقال يابد،‌ حتي اگر همكاران مايل باشند برخي اسناد و يا وسايل را به صورت اماني به موزه بسپارند و پس از مدتي نمايش، آن را تحويل بگيرند،‌ اين امكان وجود دارد.البته مرمت و بازيابي اسناد و مدارك هم به صورتي كه قابل استفاده در موزه باشد از سوي كانون انجام مي شود.

 

وي با تاكيد بر اينكه همه اسناد و وسايلي كه به موزه اهدا مي‌شود در صورت تمايل با نام شخص اهدا كننده به نمايش درخواهد آمد، اظهار داشت: چنانچه برخي از همكاران درخصوص ارزش و اعتبار موزه‌اي اسناد و يا وسايل تحت اختيار خود ترديد دارند مي‌توانند مراتب را به روابط عمومي كانون اعلام كنند و از سوي كانون كارشناس خبره در زمينه موزه و اسناد جهت بررسي آن مدارك به هر نقطه از كشور كه باشد، اعزام خواهد شد.

 

خنداني با اشاره به اينكه برخي همكاران بازنشسته هم ممكن است وسايل را از دفاتر قديم نگهداشته باشند، درخواست كرد با همت عالي نسبت به اهداي اين وسايل و يا اسناد به ياري موزه بشتابند و كانون را از نظرات و پيشنهادات خود بي‌بهره نگذارند.

 

نماينده هيات مديره در راه اندازي موزه با بيان اينكه پيشكسوتان بازنشسته سردفتر و دفتريار نقش موثري درراه اندازي اين موزه خواهند داشت،از آنان دعوت كرد در راه اندازي اين طرح مهم ياري‌گر كانون باشند.

 

وي همچنين از همكاراني كه در حال حاضر در محل دفتر خود موزه‌اي را تشكيل داده‌اند درخواست كرد كانون را از نظرات و دانش تجربي خود و همچنين مدارك و اسناد موزه دفتر خود بهره‌مند كنند.

 

 

 

 

تاریخ ارسال خبر: 
97/06/12