کانون سردفتران و دفتریاران

شنبه, 18 ارديبهشت 1400

دیدار هیات مدیره کانون مازندران با استاندار استان

دیدار هیات مدیره کانون مازندران با استاندار استان

اعضاي هيات مديره كانون سردفتران و دفترياران استان مازندران به مناسبت گراميداشت روز دفاتر اسنادرسمي با استاندار استان ديدار كردند.

 

 

به گزارش روابط عمومي كانون سردفتران و دفترياران، ميرنجف موسوي گرمستاني، رييس كانون سردفتران و دفترياران مازندران به پيشینه و جایگاه اداری دفاتر اسناد رسمي اشاره كرد و اظهار داشت: اين دفاتر مصداق بارز اصل ۴۴ قانون اساسی هستند که قسمتي از وظایف دولت و حاکمیت را انجام می دهند و نسبت به وصول درآمدهاي دولت از جمله ماليات نقل و انتقال، عوارض و حق الثبت مبادرت می ورزند.

 

وي به نظارت بر دفاتر اسناد رسمي از سوي کانون استان، سازمان ثبت و ساير مراجع بازرسي نظير سازمان بازرسي و اداره دارایی اشاره كرد و ادامه داد: دفاتر اسناد رسمی امنا مردم، حاکمیت و نماينده حکومت هستند.

 

موسوی گرمستانی با اشاره به اذعان دستگاه‌های نظارتی نظیر سازمان بازرسی و دادگستری به  رضايت نسبي مردم از دفاتر اسناد رسمی، به سلامت کاری سردفتران و دفتریاران اشاره کرد و افزود: میزان شكايات از دفاتر با توجه به حجم فعالیت آنها بسیار ناچیز است ولي متاسفانه با وجود وسعت و گستردگي خدمات دفاتر، روزي به نام اين دفاتر براي بهتر شناساندن خدمات در تقويم رسمي كشور وجود ندارد.

 

وي از استاندار مازندران درخواست کرد برای ثبت این روز در تقویم رسمی کشور کانون را همراهی و مساعدت نماید.

 

حضور در جلسات شورای اداری استان از دیگر درخواستهای رئیس کانون مازندران بود.

 

همچنين در ابتداي اين جلسه، عباسعلي زارع تيله نوئي، مديركل ثبت اسناد و املاك استان مازندران از سازمان ثبت به عنوان يكي از سازمان هاي حاكميتي وابسته به قوه قضاييه نام برد كه با طيف وسيعي از مردم سر و كار دارد و يكي از ارگانهاي پر مشغله و مراجعه كننده است.

 

در ادامه حيدرزاده، رييس سابق كانون سردفتران و دفترياران مازندران با اشاره به جايگاه دفاتر اسناد رسمي در جامعه و اشاره در آيه مداينه سوره بقره بر كتابت بالعدل،‌ گفت: از زمان هاي قديم ثبت معاملات وجود داشته و در اختيار علما و روحانيون صاحب نام و خوش نام بوده و با تصويب قانون ثبت كار دفاتر گسترده شده است. سردفتران مورد وثوق و امين مردم و حاكميت بوده اند.

 

وي همچنين درخواست كرد كه از ظرفيت دفاتر در توسعه سند رسمي استفاده شود و مساعدتي از سوي شهرداري ها نسبت به صدور پروانه فني ساختمان برای هر واحد در اجرای قانون پیش فروش صورت گيرد.

 

 همچنين احمد حسين زادگان، استاندار استان مازندران هم دراين جلسه اظهار اميدواري كرد مشكلات استان با همراهي مردم و مسئولين برطرف شود.

 

وي ثبت الكترونيك اسناد را نوعي تكريم ارباب رجوع دانست كه از فرستادن افراد به ادارات مختلف و اخذ استعلامات متعدد جلوگيري بعمل مي آورد.

 

تاریخ ارسال خبر: 
97/10/10