کانون سردفتران و دفتریاران

شنبه, 18 ارديبهشت 1400

مراسم تکریم و معارفه روسای پیشین و فعلی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور برگزار شد

مراسم تکریم و معارفه روسای پیشین و فعلی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور برگزار شد

مراسم تكريم و معارفه روسای سابق و جدید سازمان ثبت اسناد و املاک کشور برگزار شد.

 

 

 

محمدرضا دشتي اردكاني رييس كانون سردفتران و دفترياران در اين مراسم از زحماتِ افرادي كه همواره با عزمی راسخ در سايه صداقت و به منظور دستيابي به فرداهایی بهتر و برتر جهت تربیت انسان‌های پاک نیت و توانمند در عرصه های مختلف اداری کشور خالصانه تلاش می‌کنند تا زمینه را برای ارائه خدمات بهتر، سهل‌تر، دقیق‌تر و در دسترس‌تر به آحاد مردم فراهم نمایند، قدرداني كرد.

 

دشتي اردكاني گفت:‌ چه غرور آفرینند عزیزانی که در کمال صداقت و درستکاری بهترین سالهای عمر خود را در سنگر خدمت گذراندند و در جهت تحقق اهداف نظام مقدس جمهوري اسلامي خالصانه تلاش كردند. در ايام غم و شادی، عتاب و عقاب، با صبر و شکیبائی و توکل به ایزد منان در کنار سایر همسنگران از خود گذشتنگی کردند تا آن اهداف را محقق نمایند و اینک با کوله باری از تجربه سنگر را به همكار عزيزي می‌سپارند.

 

وي با بيان اينكه اين گردهمايي براي بدرقه مصداق بارز یکی از این خادمين حوزه ثبت است، گفت: با تمسک به حدیث شریف "من لم یشکر المخلوق لم یشکر الخالق" برخود فرض می‌دانیم و شایسته است از زحمات بی‌دریغ، مساعی ارزشمند و اهتمام ویژه جناب آقای دکتر تویسرکانی در طول مدت خدمت تشکر و قدردانی نماییم.

 

دشتي اردكاني با اشاره به اينكه حاکمیت وظیفه خطیر و حساس تظلم خواهی و دادخواهی مردم را برعهده قوه قضائیه نهاده است و این قوه را ملجاء و مآمن آحاد مردم دانسته است، ادامه داد: در این راستا برای این قوه بازوهای متعددی به منظور  ارائه خدمت رسانی و توسعه عدالت تدارک دیده است که هریک از منظر جایگاه و عملکرد دارای اهمیت مخصوص به خود است. از دادگاه که بالاترین نماد قوه قضائیه است تا پایین‌ترین ساختارهای اداری این قوه همگی در برابر عدالت، جامعه و باورهای اسلامی مسئول بوده و کوچکترین اقدامات و اعمال آنها آثار مثبت یا منفی خود را بر تارک نهاد قضائی کشور خواهد داشت.

 

رييس كانون سردفتران و دفترياران از جمله مراكز وابسته و زیرمجموعه های قوه قضائیه به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اشاره كرد و اظهار داشت: اين سازمان به‌لحاظ ارتباط مستقيم با املاك و همچنين تنظيم و ثبت اسناد بصورت رسمي از مهم‌ترين نهادهاست. البته دلایل متقن و متعددی برای این اهمیتِ مضاعف وجود دارد که شاید از حوصله این مقال خارج باشد ولی بطور خلاصه سازمان ثبت و اجزاء آن (که از قدیمی‌ترین نهادهای حاکمیتی در کشور ما است)، وظیفه تثبیت، تنسیق و تحکیم روابط مالی، حقوقی، اقتصادی و اجتماعی افراد جامعه با یكدیگر، افراد جامعه با حاکمیت و اجزاء حاکمیت با یکدیگر را برعهده دارد و این مهم بیشترین تاثیر را در کاهش بار محاکم قضائی و سایر اجزاء وابسته نهاد قضائی کشور، برعهده دارد.

 

وي افزود: به منظور نیل به این هدف وظایف متعدد و فراوانی برعهده این سازمان نهاده شده که به جرات می‌توان گفت تعداد مراجعین و ميزانِ خدمات این نهاد اگر بیشتر از چند وزارتخانه نباشد قطعا کمتر نخواهد بود. این امر باعث شده تا اداره، برنامه‌ریزی و مدیریت این سازمان، توان‌مند، درایت، تخصص و دوراندیشی دوچندانی را طلب نماید.

 

دشتي اردكاني قوانین ثبت و دفاتر اسناد رسمي را بسیار متقن و مترقی دانست كه برای سال‌ها توان پاسخگویي به نیاز جامعه را داشته و اذعان كرد: علي رغم اين امر، با توجه به پیشرفت‌های علمی امروز که سرعتی سرسام‌آور دارد، باعث شده این دو نهاد به مثابه دو کشتی کهنه و فرسوده با پاروهای دستی در این اقیانوس پرتلاطم فرآیندهای اقتصادی، حقوقی و اجتماعی دست‌وپا زده و  کارآیی لازم خود را از دست بدهند و نه تنها پاسخگوی نیازهای مردم نباشند و از اهداف مقرره خود نیز دور بمانند، بلکه اعتبار وجودی آن‌ها نیز  محل تردید قرار گیرد.

 

رييس كانون سردفتران و دفترياران با تاكيد بر اينكه این نهادِ کهن، ولی فرسوده نیاز به خانه تکانی و بازسازی اساسی داشته و حجم اطلاعات و پرونده‌ها که تماما با حقوق مردم ارتباط مستقیم دارد و کوچکترین غفلتی موجب تضییع حقوق افراد می‌شود  جرات نزدیک شدن به این ورطه را از مدیران سلب مي‌كرد گفت: در یک زمان، یک مدیر مدبر با تمام احتمالات، خطرات، تهدیدها، نگرانی ها و همه آنچه انسان را در یک مسیر مردد می‌كند با تكيه بر دانش فني و آگاهي حقوقي، این تصمیم بزرگ را اتخاذ كرد و با خود عهد کرد این ساختار فرسوده را از بن بازسازی كند و تمامی مصائب آن را به جان بخرد. آری آنچه امروز در برابر ماست و با کمال افتخار و سربلندی بعنوان دست آورد از آن یاد می‌كنيم و به جرات می‌گوییم در كشورهای دنیا ما را سرآمد كرده همانا سامانه ثبت الکترونیک اسناد در دفاتر اسناد رسمی، سامانه جامع املاک، سامانه ثبت شرکت‌ها، سامانه اجرای اسناد رسمی و نرم افزارهای فراوان دیگر است. نتیجه این شجاعت و خطرپذیری و آینده نگری آن مدیر توانا و همياري، همكاري و تعامل دفاتر اسناد رسمي است.

 

دشتي اردكاني در ادامه با تاكيد بر اينكه قطعاً نظام ثبتی ایران این خدمت بزرگ را بر تارک خود ثبت خواهد کرد و خود را مدیون این اقدام بزرگ خواهد دانست، ‌اظهار داشت: علاوه بر آثار خیری که بهره‌مندی همه افراد جامعه و حاکمیت  از آن به دنبال خواهد داشت، پاداش اخروی نیز برای بانی آن حتمی است و من به‌عنوان متولی نهاد سردفتری کشور باید اذعان کنم در این حوزه نیز تحولات چشمگیری صورت گرفته که از آن جمله تاسیس نهاد شورای عالی سردفتری که زمینه مشارکت تمامی سران دفاتر کشور را در امور صنفی کلان، حضور و اظهار نظر در تصمیم گیری‌های کلان سازمانی و قانونی را فراهم نموده و می‌توان از آن به‌عنوان شجره طیبه‌ای نام برد که نتایج آن در طول زمان روشن‌تر شده و دفاتر اسناد رسمی در مسیر خدمت رسانی بهتر از آن بهره‌مند می‌شوند.

 

وي افزود: البته باید از نقش برجسته و مهم تمامی همکاران در سازمان ثبت و دفاتر اسناد رسمی کشور که صمیمانه و با اراده ای راسخ و استوار از این تحولات حمایت کرده و قطعا این نتایج حاصل نمی شد مگر با همراهی و تلاش فراوان آنان و تحمل سختی‌ها، برای گذار از دوره سنتی به مکانیزه. همچنین آنچه گفته شد به این معنا نیست که ایراد و اشکالی در مسیر این اقدامات وجود نداشته است. بدیهی و طبیعی است که در هر حرکت نو و جدیدی نقصان و ایراداتی وجود دارد  که بایستی با تعامل و همدلی و همکاری هر چه بیشتر بین مجریان و متولیان مرتفع گردد و در همین جا از ریاست جدید سازمان استدعا دارد ضمن تقویت مسیر پیش رو زمینه این تفاهم و تعامل را هر چه بیشتر فراهم نمایند تا ایرادات موجود نیز برطرف و سیستم به کمال مطلوب خود برسد.

 

دشتي اردكاني در خاتمه مراتب تقدیر و تشکر خود را به نمایندگی از نهاد سردفتری و دفتریاری کشور از دکتر تویسرکانی اعلام و توفیق روزافزون ایشان را از خداوند منان مسئلت كرد.

 

وي همچنين با تبريك انتصاب دكتر ذبيح‌الله خدائيان که از سوابق درخشان اجرایی برخوردار است و نگاهی دقیق و ظریف به حوزه حقوق و حقوق ثبت دارد ابراز اميدواري كرد مسیر تعالی سازمان ثبت اسناد و نهاد سردفتری کشور را به سرعت دو چندان پیش ببریم.

 

محسنی اژه‌ای:  نتیجه تقویت سازمان ثبت به مردم می‌رسد

 

معاون اول قوه قضاییه با اشاره به اهمیت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: دولت و مجلس بدانند اگر این سازمان را تقویت کنند نتیجه آن به همه مردم کشور می رسد و اعتماد مردم را به نظام افزایش می دهد.

 

غلامحسین محسنی اژه‌ای، در اين مراسم ضمن گرامیداشت روز معلم، اظهار کرد: در طول ۴۰ سال از طریق آمریکا و اسرائیل به طور مشخص و اذناب آنها از طبقات مختلف کشورمان مورد ترور و انفجار قرار گرفته اند و به شهادت رسیده اند و یا مجروح شده‌اند. دنیای استکبار چه دنیای ظالمانه و پررویی است که تنها ۱۷ هزار نفر از اقشار مختلف آن را توسط یک گروه تروریستی ترور شده اند را تروریست و حامی تروریست می داند. این افتضاح جای تاسف دارد.

 

معاون اول قوه قضاییه عنوان کرد: این جلسه به مناسبت تکریم از یک مدیر دلسوز تحول گرا و با انگیزه و معارفه مدیری با همین ویژگی ها و مشابهاتش برگزار شده است. کسی که باید قدر کار همه را بداند خدای تعالی است که هیچ چیز از چشم او پوشیده نیست. دکتر تویسرکانی از سالهای گذشته تحول را در این مجموعه شروع کردند و پیشرفت های خوبی داشتند و هنوز البته جای پیشرفت وجود دارد.

 

وی افزود: دکتر خدائیان نیز نیاز به معرفی ندارند. در مدیریت‌های مختلف و بخش های مختلف اجرایی کار کردند. سالیانی در معاونت حقوقی قوه قضاییه بودند که با مجلس و دولت فعالیت داشتند و امروز با دید بینا و اطلاعات وسیع از فضای مجلس، دولت و قوه قضاییه دارند و می دانند روی چه مواردی باید تمرکز کنند. رویکرد تحول گرا دکتر تویسرکانی باید دنبال شود. با توجه به گام دوم انقلاب با نوگرایی، ابتکار، خلاقیت و همراهی افراد سارمان با نخبگان در مسائل حقوقی و اجرایی همکاری کنند و تعالی ببخشند.

 

محسنی اژه‌ای گفت: سازمان ثبت نهادی است که با همه خانوارهای ایرانی سر و کار دارد. بعضی افراد در طبقات مختلف در طول عمر ده‌ها بار و صدها بار با این سازمان ارتباط دارند. اگر این سازمان به روز و از همه جهت مثبت باشد چه اندازه می تواند در دیدگاه مردم تاثیرگذار باشد. می تواند اعتماد مردم را کم و زیاد کند. دولت و مجلس بدانند اگر این سازمان را تقویت کنند نتیجه آن به همه مردم کشور می رسد و اعتماد مردم را به نظام افزایش می دهد. آیا از سازمان ثبت پشتیبانی می شود؟ دکتر خداییان باید این موارد را بررسی کند. یکی از الزامات سازمان اجرائیات آن است. اگر سازوکار به روز و کافی داشته باشیم ممکن است دعاوی مردم در دستگاه قضایی کم شود. مردم در بسیاری از مسائل راحت‌تر و در زمان کوتاه‌تر می توانند به منافع خود برسند.

 

وی ادامه داد: کم هزینه بودن فقط لحاظ فاکتور مالی نیست. کم هزینه بودن کاهش رفت و آمد و مراجعه حضوری هم هست. ثبتی که در گذشته ماه‌ها طول می کشید و حالا زودتر انجام می شود به معنای کم هزینه شدن است. بسترهایی که وجود داشت حالا یا کم شده و به صفر رسیده هزینه مراجعین را کم کرده است و قابل افتخار است. اجرائیات باید بیشتر مورد تامل قرار گیرد و دید آیا می توان از تمام ظرفیت قانون استفاده کرد. اگر نیاز به اصلاح قانون هست اقدامات لازم را انجام دهید. بخاطر ضروریات جامعه به اعتبار بخشی برخی اسناد باید دقت کرد و اعتبار را باید به سند رسمی ثبت شده داد. مردم هم بدانند وقتی با سند عادی معاملله می کنند چه عواقبی در انتظارشان است. برای مردم تفاوت سند عادی و رسمی باید ترسیم و تفهیم شود.

 

محسنی اژه‌ای بیان کرد: در مورد بنگاه های معاملاتی نیز باید تعریف مشخصی داشته باشند. بسیاری از مشکلات ما براساس قولنامه‌ها از لحاظ شکلی و حتی محتوایی است. اگر این اقدامات در سازمان ثبت انجام شود یا مشکلی ایجاد نمی شود یا مشکلات با راه حل برطرف خواهد شد. در پرونده های مبارزه با فساد اقتصادی که امروزه شدت بیشتری پیدا کرده است برای مبارزه با اخلالگران با شرکت های صوری و کاغذی روبرو می شویم. فردی شرکت های متعددی را ثبت می کند که خودش اصلا از تجارت چیزی نمی داند. گاهی شده اصلا نمی داند شرکت به نام او شده است. از او وکالتی می گیرند و فردا با مشکل مواجه می شوید می بینید به عنوان مدیرعامل ثبت شده اما اصلا از قضایا اطلاع ندارد و به قول معروف آس و پاس است. اینها مشکلاتی را برای جامعه، قوه قضاییه، ثبت و مالیات ایجاد می کند.

 

وی از رییس جدید سازمان ثبت اسناد خواست تا گزارش بگیرند که چند شرکت در این زمینه ها دجار مشکل شده اند و گفت: سازمان بازرسی کل کشور اطلاعات خوبی در این زمینه دارد. در مورد اسناد مناطق آزاد که شرایط خاص خود را دارند باید اقداماتی شود. نمی توان گفت ربطی به سازمان ثبت ندارد. ما داریم از این بابت متضرر می شویم. پرونده های زیادی در این زمینه تشکیل شده است. به دلیل اینکه مراجعات به این سارمان از طبقات متعدد است و مراجعات سهولت پیدا کرده اما هنوز جا دارد فرآیندی که برای برخی کارها انجام می شود همان است که مورد انتظار است؟ ترتیبی بدهیم دست واسطه ها کوتاه شود. در همان اول کار با کمک دستگاه‌های داخل و بیرون فرآیندها مانند استعلامات را کوتاه تر کنیم. تعاملات و توافق نامه هایی امضا شود تا واسطه ها را حذف کنیم.

 

 تویسرکانی: در دوران خدمت خود با سنگ پرانی‌ها و ممانعت‌های زیادی مواجه شدم


رییس سابق سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اشاره به سنگ پرانی‌ها و ممانعت‌هایی که بر سر او در سازمان ثبت وجود داشت، گفت: بسیاری از این موارد را در سینه نگاه می‌دارم. آن روزها به دلایل فشارها فقط به خدا پناه می بردم.

 

احمد تویسرکانی در مراسم تودیع خود و معارفه رییس جدید سازمان ثبت اسناد واملاک کشور که امروز-سه شنبه- در محل سازمان ثبت اسناد و املاک کشور برگزار شد، اظهار کرد: امروز نظام ثبتی و سارمان ثبت بهتر از گذشته اثر وجودی خود را به نمایش گذاشته و همه امروز اذعان دارند که سازمان ثبت یک نهاد الزام آور برای جامعه است. امروز دوست و دشمن اذعان دارند این سازمان با گذشته متفاوت است و بسیاری از بروکراسی‌ها، دفترنویسی‌ها، مکاتبات و کاغذبازی‌ها در ثبت جمع شده و شاهد صف‌های طولانی در ادارات ثبت نیستیم و حضور دلالان و واسطه‌ها کاهش یافته است.

 

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اشاره به سیل‌های اخیر گفت: ما پس از این حادثه نگرانی نداشتیم و اعلام کردیم بلافاصله آماده خدمت رسانی هستیم. امروز دیگر آتش زدن و آسیب به دفاتر اسناد منجر به تضییع حقی نمی‌شود. امروز قانون گذار به این توان رسیده است که میان دو سند صادر شده برای یک ملک کدام را سند اصلی اعلام کند. مردم و خواص این خدمات را امروز لمس می کنند. یکی از گلایه‌ها از من این بود که تبلیغی نمی کنم و پاسخ من این بود که تبلیغ هزینه دارد. امروز در خیلی موارد شعار و تبلیغ زیاد دیدند و شعارزدگی زیادی در جامعه وجود دارد در حالیکه ما به عمل نیاز داریم.

 

وی، افزود: ثبت به شکلی ایجاد شده است که ما امکان برون رفت از وضعیت نداریم. بسیاری از این اقدامات با سنگ پرانی‌ها، ممانعت‌ها، مخالفت‌ها همراه بود که من آن‌ها را در سینه نگه می‌دارم و در آن شرایط فقط به خدا پناه می‌بردم. پس از اینکه آیت الله لاریجانی آثار کارهای ما را دیدیند به جد از ما حمایت کردند که اگر این حمایت‌ها نبود ما به این جایگاه نمی رسیدیم. تحول نیازمند تدبیر، عمل و برنامه ریزی است. تهدیدها، توهین‌ها، فشارها و مصائبی بود که به عقیده من دلیلش این بود که حسن نیت و اعتماد نداشتند اما امروز شاهد هستیم صدها هزار دفتر و هزاران دفتر نویس وجود دارد. صدها هزار جستجوی سابقه امکان پذیر شده و امکان نفوذ دلالان از بین رفته است.

 

تویسرکانی خاطرنشان کرد: امروز زمینه ارتکاب هزاران مفسده از بین رفته است. من نمی خواهم فساد را انکار کنم اما همه می دانند جعل سند یکی از وقایع شایع در کشور بود ولی استفاده از سند مجعول در سازمان ثبت به صفر رسیده است. زمینه فساد را از بین بردن و روحیه فساد پذیری را باید این طور بیان کرد. خطابه و سخنرانی راحت است اما در میدان عمل چطور باید آن را اجرا کرد؟ اگر مقام معظم رهبری می فرمایند مبارزه با فساد و اقتصاد مقاومتی ما باید به دنبال اجرای آن برویم. عالی ترین مقام اجرایی کشور می گوید ما خدمات را گران به مردم ارائه می‌دهیم. امروز سازمان ثبت اثبات کرد امکان استفاده از داده‌ها را با همان منابع گذشته را ایجاد کرده است.

 

این مقام مسئول افزود: تمام اقدامات انجام شده ثبت شده است. باید ابتدا منابع را تجهیز کنید و مبتنی بر برنامه و تدبیر نظارت کنید تا اتفاقی بیافتد. امروز تجربه کاری برخی دستگاه‌ها وجود دارد و نیاز به توضیح نیست. از کمک‌های ارزنده رییس دیوان عالی کشور که 10 سال هر هفته به سارمان ثبت آمدند تشکر می‌کنم.

 

رییس جدید سازمان ثبت اسناد: ایمن سازی اطلاعات ضروری‌تر از الکترونیکی شدن اقدامات در سازمان ثبت اسناد و املاک است

 

رییس جدید سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: ایمن سازی اطلاعات از الکترونیکی شدن اقدامات ضروری‌تر است.

 

ذبیح الله خداییان در مراسم امروز اظهار کرد: خدا را شاکر هستم که بار دیگر توفیق خدمت نصیب بنده شد. تقارن مدیریت جدید قوه قضاییه با گام دوم انقلاب را به فال نیک می گیریم. مدیر جدید قوه قضاییه فرزند قوه قضاییه است. ایشان از دورن قوه قضاییه برخواسته است. امید است او تحول مدنظر مقام معظم رهبری را رقم بزند. تحول باید در تمام بخش های قوه قضاییه وجود داشته باشد. یکی از این بخش های مهم حاکمیتی سازمان ثبت اسناد و املاک است.

 

رییس جدید سارمان ثبت اسناد و املاک کشور عنوان کرد: یکی از وظایف مهم این سازمان تثبیت مالکیت‌ها است. امروزه بسیاری از اختلافات ناشی از قراردادهای عادی است که توسط افراد غیرمتخصص تنظیم می‌شود. بسیاری از اختلافات ناشی از تداخل مرزها است. امروزه اگر کسی بخواهد شغلی را راه بیاندازد به ثبت شرکت‌ها نیاز دارد اگر کاری کنیم که این ثبت هم با سرعت و هم با دقت انجام شود در رونق کسب و کار موثر خواهد بود و زمینه ساز تجاری سازی، حمایت از کالای ایرانی خواهد بود.

 

وی افزود: این سازمان روزانه میلیون‌ها خدمت به مردم ارائه می دهد. به عقیده من اگر ما اراده کنیم و با برنامه حرکت کنیم موانع را پشت سر می گذاریم و تحول ایجاد می شود. ما باید تکریم همکاران را در اولویت اقدامات خود قرار دهیم و دستور العمل تکریم همکاران و مراجعین را تنظیم کنیم. ما نباید اجازه دهیم معدود افرادی به قشر عظیم سازمان لطمه بزنند. باید با قاطعیت با این افراد برخورد جدی داشته باشیم. هم باید تکریم همکاران را رعایت کنیم و هم آنها را حفظ کنیم. از طرف دیگر باید مراجعین را ارباب خود بدانیم. خداوند انسان را اشرف مخلوقات قرار داده. باید کار با دقت لازم و در زمان درست انجام شود.

 

خدائیان با اشاره به الکترونیکی کردن اقدامات سازمان ثبت، گفت: ایمن سازی باید مهم‌تر از الکترونیکی شدن باشد. امروزه با حجم عظیم اطلاعاتی که به سرورها وارد کرد ایم حفظ امنیت سرورها را باید مورد توجه قرار دهیم. ایمن سازی اطلاعات بسیار ضروری است. از طرف دیگر به روز رسانی سامانه‌ها باید مورد توجه باشد. اگر سامانه‌ای که دو سال پیش طراحی شده امروز به روزرسانی نشود با کندی انجام امور مردم مواجه می‌شویم. بسیاری از اقدامات باید با لحاظ ارتباط‌های منطقی انجام شود. جزیره‌ای بودن این فضاها ممکن است مشکل ساز باشد. ما باید در جهت اعتبار بخشیدن به اسناد رسمی حرکت کنیم.

 

باید این فضا ایجاد شود که اگر فردی خواست ملکی را معامله کند به جای مراجعه بنگاه املاک به دفاتر اسناد مراجعه کند


رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بیان کرد: باید این فضا ایجاد شود که اگر فردی خواست ملکی را معامله کند به جای مراجعه بنگاه املاک به دفاتر اسناد مراجعه کند. در اجرای طرح کاداستر که کار بزرگی است در ابتدای راه هستيم و به کار بیشتری نیاز داریم. در بخش املاک، قوانین ما قدیمی هستند و نیاز به بروزرسانی دارند. این موارد باید امروز اصلاح شوند و مطابق با قوانین روز پیش برویم. آیا قانون جامعی برای ثبت شرکت‌ها داریم؟ امروزه در ثبت شرکت ها فقط وظیفه ثبت شکلی و نظارت شکلی داریم اما نمی توانیم رسیدگی ماهوی داشته باشیم. ما نمی‌توانیم اینها را اعتبارسنجی کنیم. لایحه ای تدوین شده است که اگر به نتیجه برسد می تواند در این زمینه به ما کمک کند.

 

وی ادامه داد: در فضای فیزیکی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور نیاز به کمک و همراهی داریم. انصافا کارهای خوبی در زمان دکتر تویسرکانی انجام شد اما نیاز به فعالیت بیشتر داریم. در بحث نیروی انسانی هم با این حجم از وظیفه در این شازمان با کمبود مواجه هستیم. بسیاری از پرسنل قراردادی و بازنشسته هستند و نیاز به تربیت نیروی انشانی جدید داریم. اجرای احکام هم می تواند در وصول مطالبات تاثیرگذار باشد. با راه اندازی سجل قضایی می توانیم اموال افراد را شناسایی کنیم که کاهش ورودی پرونده‌های اجرای احکام را به همراه دارد.

 

در این مراسم با حضور علیرضا آوایی وزیر دادگستری، حجت الاسلام و المسلمین کاظم بهرامی رییس دیوان عدالت اداری، دشتی اردکانی رییس کانون سردفتران و دفتریاران، محسنی اژه‌ای معاون اول رییس قوه قضاییه، حجت الاسلام والمسلمین شهریاری رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه، قاضی ناصر سراج رییس سازمان بازرسی کل کشور، محمدباقر الفت معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه، مرتضوی مقدم رییس دیوان عالی کشور، اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه و الهيار ملکشاهی نماینده مجلس برگزار شد.

 

 

تاریخ ارسال خبر: 
98/02/10