کانون سردفتران و دفتریاران

چهارشنبه, 22 ارديبهشت 1400

اسناد به‌جامانده آیت الله کاشانی و دکتر مصدق طعمه حریق شد

اسناد به‌جامانده آیت الله کاشانی و دکتر مصدق طعمه حریق شد

سردفتر39 تهران با اشاره به حادثه آْتش‌سوزي روز چهارشنبه ميدان حسن آباد، تعداد دفاترجاري اين دفترخانه را كه در اين حادثه از بين رفته است بيش از 700 دفتر برشمرد و گفت: علاوه براين تعداد، اسناد ارزشمندي از جمله سندهاي مربوط به آيت الله كاشاني و دكتر مصدق نيز طعمه حريق شد.

 

عليرضا پناهي در گفت وگو با روابط عمومي كانون سردفتران و دفترياران بدون اشاره به علت وقوع اين آتش سوزي، اجراي طرح ثبت الكترونيك اسناد را گام بسيار مهمي براي حفاظت اسناد مردم دانست و از اينكه اين طرح بطور كامل اجرايي نشده است انتقاد كرد.

 

وي تعداد دفاتر قديمي در تهران و كل كشور را قابل توجه دانست و افزود: خطر بروز حريق و آتش‌سوزي هميشه وجود دارد.

 

پناهي خاطرنشان كرد: هرچند با اجرايي شدن ثبت اسناد الكترونيك دغدغه از بين رفتن اسناد و مدارك مردم از بين رفته است اما همچنان از رييس جديد سازمان ثبت درخواست مي‌كنيم اسكن دفاتر ثبت اسناد رسمي را در دستور كار اين سازمان قرار دهد.

 

آتش سوزي در ميدان حسن آباد تهران چهارشنبه 26 تير 98 از انباري در ضلع شمال غربي اين ميدان آغاز شد و دفتر اسناد رسمي شماره 39 تهران كه يكي از قديمي ترين دفاتر استان تهران بود را به همراه دو شعبه بانك هاي صادرات و شهر درگير كرد.

 

میدان حسن آباد که بین تهرانی‌های قدیم به خاطر پوشش فلزی گنبدهایش، به «هشت گنبد» معروف بوده و حالا سال‌هاست به خاطر میرزا حسن مستوفی‌الممالک و پدرش که مالک زمین‌های وسیعی در این محدوده بوده‌اند «حسن‌آباد» نامیده می‌شود، اما حالا جداره‌ی ضلع شمال غربی میدان را آتش سیاه کرده، سقف طبقه بالای جداره کاملا فرو ریخته و علاوه بر اجناس سوخته شده ی انبارهای طبقه بالا، آب‌هایی که در زمان خاموش کردن آتش روی بدنه ریخته شده، به مرور سقف طبقه پایین را هم تهدید می‌کند.

 

تاریخ ارسال خبر: 
98/04/30