کانون سردفتران و دفتریاران

سه شنبه, 25 خرداد 1400

با حضور معاون رییس قوه قضاییه؛ شورای عالی قضایی استان اردبیل تشکیل جلسه داد

با حضور معاون رییس قوه قضاییه؛ شورای عالی قضایی استان اردبیل تشکیل جلسه داد

شوراي عالي قضايي استان اردبيل با حضور احمد تويسرکاني معاون رييس قوه قضاييه و رييس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، تعدادي از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي و استاندار اردبيل به عنوان ميهمانان ويژه، تشکيل جلسه داد.

به گزارش روابط عمومی کانون سردفتران و دفتریاران به نقل از خبرگزاری ایسنا، در جلسه شوراي عالي قضايي استان اردبيل، احمد تويسرکاني رييس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با تشريح وظايف و خدمات سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، فرصت خدمت رساني به مردم و جامعه را بسيار ارزشمند، غنيمت و مقدس دانست و افزود: امروز در دستگاه قضايي اقدامات زير بنايي و ارزنده بسيار مطلوبي صورت گرفته که نتايج و آثار آن بيش از پيش در آينده نمايان خواهد شد.

 

تويسرکاني، شناخت کافي از اهداف و نظارت و کنترل را عوامل رشد و موفقيت در برنامه‌ها دانست و ادامه داد: بهره‌برداري از شيوه‌ها و ابزار نوين و ارتقاء سيستم اداري از جمله مواردي است که در سازمان ثبت اسناد و املاک به عنوان مجموعه‌اي از دستگاه قضايي در حال پيگيري است.

 

در اين جلسه که تعدادي از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي، استاندار و دشتی اردکانی، رییس کانون سردفتران و دفتریاران حضور داشتند، غلامعلي رضايي رييس کل دادگستري و رييس شوراي عالي قضايي استان اردبيل گزارشي را از روند امور در دستگاه قضايي استان و موفقيت هاي به دست آمده به ويژه در حوزه پيشگيري از وقوع جرايم، کاهش اطاله دادرسي، افزايش صلح و سازش و مبارزه با جرايم سازمان يافته ارائه داد.

 

معاون قوه قضاييه در گفت‌وگو با ايسنا: ميزان کاداستر شهري به يک ميليون و 100هزار هکتار رسيد


رييس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: ميزان کاداستر شهري در کشور به يک ميليون و 100هزار هکتار رسيد.

 

احمد تويسرکاني در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) در اردبيل، تصريح كرد: طرح کاداستر شهري از سال 74 در کشور اجرايي شده و تا سال 88 بيش از 400 هزار هکتار از اراضي شهري را در بر گرفته است. اين طرح در 6 ماهه اول سال جاري براي بيش از 14 ميليون هکتار از اراضي غير شهري اجرا شده است.

 

وي يکي از اهداف سازمان ثبت را اجراي سريع و با کيفيت اين طرح اعلام کرد و افزود: اجراي طرح کاداستر، موضوع مهم در کشور است که اگر به نحو کامل اجرايي شود، بسياري از مشکلات در زمينه دعاوي و جرايم در حوزه مالکيت اراضي از بين مي‌رود.

 

معاون قوه قضاييه خروجي اجراي اين طرح را صدور سند مالکيت جديد دانست و اظهار كرد: خروجي كاداستر به صورت سند تک‌برگي و با مشخصات و مختصات جغرافيايي ملک، نقشه و کروکي آن ارائه مي‌شود و نقش مهمي را در شفاف‌سازي و کاهش دعاوي ايفا مي‌كند.

 

تويسركاني دقت در اجراي سيستم کاداستر را زمينه‌ساز شفافيت کامل در مالکيت اراضي در کشور عنوان کرد و يادآور شد: در اين طرح تمام مالکيت‌هاي شخصي و دولتي به صورت دقيق معين و با پديده زمين‌خواري در عرصه‌هاي منابع طبيعي برخورد مي‌شود.

 

وي در ادامه، ارائه خدمات با فن‌آوري‌هاي جديد و به شکل مکانيزاسيون را يكي ديگر از اولويت‌هاي سازمان ثبت اسناد و املاك كشور برشمرد و خاطرنشان كرد: در استان اردبيل اجراي کاداستر شهري به صورت 100 درصد يکي از توفيقاتي است که در سايه تلاش و همت مديران و کارکنان ثبت اسناد استان اردبيل روي داده است؛ چنانكه تمام سوابق ملک در داخل بانک اطلاعاتي جامع جمع‌آوري شده و در موقع لزوم از آن بهره‌برداري مي‌شود.

 

معاون قوه قضاييه تصريح كرد: امروز ديگر نيازي به ارائه اسناد مالکيت دستي و يا برخي تبادلات بين دستگاهي به صورت کاغذ وجود ندارد چرا که دفاتر استعلام و دفترخانه‌هاي رسمي با تعامل و ارتباط از طريق فن‌آوري‌هاي نوين مي‌توانند امور مردم را به سهولت انجام دهند.

انتهاي پيام