کانون سردفتران و دفتریاران

سه شنبه, 25 خرداد 1400

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور: ‌٢٠ میلیون سند قدیمی به سند جدید تبدیل می‌شوند

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور: ‌٢٠ میلیون سند قدیمی به سند جدید تبدیل می‌شوند

رييس سازمان ثبت اسناد و املاك كشور گفت: اگر مستندسازي بر اساس طرح كاداستر در سراسر كشور و در همه عرصه‌ها صورت گيرد بسياري از دعاوي و جرايمي كه به عنوان زمين خواري مي شناسيم از بين خواهد رفت.

به گزارش روابط عمومي كانون سردفتران و دفترياران به نقل از خبرگزاري ايسنا، احمد تويسركاني با حضور در غرفه ايسنا در نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاري‌ها در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقي خبرگزاري دانشجويان ايران گفت: طرح كاداستر يك طرح ملي است كه اجراي آن نقش بسيار مهمي در شفاف سازي حدود مالكيت ها در كشور خواهد داشت كه اين مالكيت ها اعم از مالكيت دولت و اشخاص است.

 

وي با بيان اين‌كه امروز هزينه‌هاي فراوان ناشي از تعارضات تداخل در مالكيت ها و دعاوي ناشي از اين موضوعات را داريم، گفت: يكي از اولويت‌هاي سازمان ثبت اسناد و املاك كشور اجراي سريع طرح جامع كاداستر است كه خوشبختانه اقدامات بسيار وسيعي ظرف يك سال اخير انجام داده‌ايم و بحمدالله در نيمه ابتدايي سال 90 كاداستر شهري در عرصه شهرها در سراسر كشور به انجام رسيد. اين اقدام دو سال زودتر از موعد مقرر بود و خوشبختانه خروجي اجراي اين طرح تبديل اسناد مالكيت جديد بود كه اين اسناد در سيستم كاداستر براي مردم صادر مي‌شود.

 

رييس سازمان ثبت اسناد و املاك كشور اظهار كرد: ظرف چند ماه اخير تا به الان قريب يك ميليون سند مالكيت جديد در سيستم كاداستر براي مردم صادر شده و الان زمان شروع طرح كاداستر جامع كشور است كه ما در حوزه اراضي ملي و كل عرصه‌هاي كشور كار را شروع كرده‌ايم و معتقد هستيم كه اگر مستند سازي اين طرح در سراسر كشور و در همه عرصه‌ها صورت گيرد بسياري از دعاوي و جرايمي كه به عنوان زمين خواري مي شناسيم از بين خواهد رفت.

تويسركاني گفت: به همه دستگاه‌هايي كه متولي حفاظت از اراضي دارند اعلام شده است كه مراجعه كنند تا با همكاري آن‌ها اين طرح جامع ملي را در كشور سامان بدهيم.

 

وي با بيان اين‌كه طرح كاداستر در حوزه شهرهاي كل استان هاي كشور انجام شده است، گفت: يك ميليون و 648 هزار كيلومتر مربع مساحت كشور ما است و معتقديم كل اين عرصه بايد تحت سيستم كاداستر در بيايد و مستند سازي شود يعني سند مالكيت براي تمام كشور صادر شود و در بخش‌هايي كه مربوط به دولت است اسناد آن به نام دولت و بخش‌هايي هم كه متعلق به مردم است اسناد آن به نام مردم صادر شود.

 

رييس سازمان ثبت اسناد و املاك كشور يادآور شد: عرصه شهرها در كشور ما حدود يك ميليون هكتار است و به لحاظ توسعه مستمري كه شهرها دارند شايد اندكي بيشتر باشد. البته در شهرها ممكن است مساحت نسبت به عرصه كل كشور زياد نباشد لكن به لحاظ تعدد مالكيت ها كه حدود بيش از 40 ميليون مالكيت را شامل مي‌شود انجام كاداستر شهري كار حجيم و پيچيده‌اي بود كه اين كار صورت گرفته است.

 

وي با بيان اينكه در خارج از شهرها و بقيه عرصه‌هاي كشور كار را شروع كرده‌ايم، گفت: ظرف چند ماه اخير حدود 15 ميليون هكتار از عرصه‌هاي خارج از شهرها وارد سيستم كاداستر شده‌اند تا ان‌شاء‌الله نظم حقوق مناسبي در حوزه مالكيتي ايجاد كنيم.

 

تويسركاني تصريح كرد:‌ بر اساس آنچه كه در حال حاضر در دفاتر املاك وجود دارد قريب 22 ميليون سند مالكيت در اختيار مردم است كه بايد اسناد مالكيت قديم را به اسناد جديد تبديل كنيم و هم‌چنين در جاهايي كه مستند سازي نشده است ان‌شاء‌الله با رفع موانع قانوني هم اين كار صورت مي‌گيرد و ما معتقديم حدود 40 ميليون سند مالكيت را بايد در كشور صادر كنيم تا كل عرصه‌هاي كشور سند دار شود.

 

رييس سازمان ثبت اسناد و املاك كشور گفت: در حال حاضر يك ميليون سند جديد صادر شده و قريب بيش از 20 ميليون سند دفترچه‌اي هم در اختيار مردم است كه آن‌ها را هم مرحله به مرحله به اسناد مالكيت جديد تبديل مي‌كنيم و پيش بيني ما اين است كه عمده كار را ظرف دو سال آينده انجام دهيم.

انتهاي پيام