کانون سردفتران و دفتریاران

سه شنبه, 25 خرداد 1400

الزام الکترونیکی شدن اسناد در دفاتر اسنادرسمی در میزگرد کانون سردفتران بررسی شد

الزام الکترونیکی شدن اسناد در دفاتر اسنادرسمی در میزگرد کانون سردفتران بررسی شد

دستیابی به داده های صحیح و قابل اتکا به صورت هم زمان، دستیابی به بسیاری از خدمات از جمله استعلام از سایر نهادها و صدور یک سند به صورت بر خط (آني) از جمله مزایاي  الكترونيكي شدن اسناد رسمي است.

به گزارش روابط عمومی کانون سردفتران و دفتریاران، در ‌میزگردی كه در غرفه کانون سردفتران در هجدهمین نمایشگاه بین المللی مطبوعات و خبرگزاری ها برگزار شد و میهمانان حول محور اعتبار، اهمیت و لزوم الکترونیکی شدن اسناد رسمي بحث و تبادل نظر کردند.

 

مهندس جهانگرد، مشاور فناوری اطلاعات سازمان ثبت به جایگاه سند رسمی در کشور اشاره کرد و گفت: فعالیت های تولید سند رسمی در فعالیت های اقتصادی،اجتماعی و اداری در جریان کار عمومی کشور اثر گذار است و همه این فعالیت ها مبتنی بر اسناد رسمی است. از جنبه قضایی هم بخش بسیاری از مرافعات مطرح در محاکم مربوط به اين مورد است و یکی از طرفین دعوا ملزم به ارایه سند رسمی می شود.

 

وی ادامه داد: کشور ما در شرایط کنونی در حال گذار از یک ساختار سنتی و مکتوب به یک ساختار نو شده،‌نوین و دیجیتالی است. در چنین فضایی که عموم فعالیت های اداری، اجرایی و اقتصادی به سمت بهره مندی از خدمات الکترونیک پیش می رود، نیازمند این هستیم که خدمات ثبت رسمی را در فضای الکترونیک به وجود آوریم و در غیر اینصورت سایر کارها متوقف خواهند شد.در حقيقت مسئولیت و تکلیف نظام ثبتی برای تغییر اين پارادایم، نوعی مسئولیت اجباری است.

مشاور فناوری اطلاعات سازمان ثبت در ادامه گفت: شاید در چند سال گذشته به کار بردن رایانه تنها وسیله اي در تسهیل امور محسوب می شده است اما امروزه به شکل یک اجبار برای انجام امور در آمده و يك نیار قطعی و ضرورت غیرقابل تغییر است. هرچقدر از این موضوع عقب بیفتیم از نظر اقتصادی به حرفه و از نظر اجرایی به سایر کارهای کشور لطمه وارد می شود.

 

جهانگرد با بیان اینکه با عرضه خدمات در فضای الکترونیک، امکانات وسیع و جدیدی اضافه می شود که دفاتر اسناد رسمی می توانند خدمات را در بسته الکترونیکی جدید به سایر دستگاهها و مشتریان ارایه کنند،‌اظهار داشت: دستیابی به داده های صحیح و قابل اتکا به صورت هم زمان، دستیابی به بسیاری از خدمات استعلام از سایر نهادها و صدور یک سند به صورت بر خط از جمله مزایا در ارایه خدمات است.

 

وی تصریح کرد: دفاتر اسناد رسمی به دلیل اینکه به یک نظام حقوقی رسمی متکی هستند می توانند به عنوان پیشخوان پذیرش نهادهای نوین، برای نهادها اداری و اجرایی کشور عمل كنند. حال با قبول این دگردیسی و توانمند شدن دفاتر اسناد رسمی به تجهیزات نوین، آموزش و روشهای جدید می توان علاوه بر انجام کارهای حرفه ای سابق در محیط نوین،‌خدمات جدیدی را هم عرضه کرد که هم از جنبه کسب و کار دفاتر و هم خدمت رسانی به مردم و جامعه مسئله بسیار حائز اهمیتی است.

 

وی در رابطه با اینکه بحث گواهی امضای الکترونیک از چه زمانی در دفاتر اسناد ر سمی آغاز و جدی گرفته شده است، گفت: آمیختگی کانون سردفتران و دفاتر اسناد رسمی با رایانه به صورت عام در وهله نخست و در مرحله دوم به صورت برنامه ریزی شده، سامان یافته و مبتنی بر هدف های معین، مدت زیادی نیست که آغاز شده اما توفیقات بسیاری در همين مدت كوتاه حاصل شده است.

 

جهانگرد درخصوص اینکه آیا خدمات دفاتر اسناد رسمی و دفاتر پیشخوان با یکدیگر تداخلی دارند یا خیر، گفت: این خدمات تداخلی با هم ندارند. دولت و نظام حقوقی و تصمیم گیری کشور مقرر کرده اند که حداکثر خدمات دولت برون سپاری شود. تا پیش از این بسیاری از دستگاهها مانند پلیس+10 یا شهرداری مستقلا دفاتر خدمات الکترونیک تاسیس کردند که دولت با دفاتر پیشخوان، انسجامی به فعالیت های قبلی داده و تمایل و سیاست خود را در برون سپاری خدمات قرار داد.

 

وی ادامه داد: بر این اساس نوعی تفکیک مهندسی و حقوقی صورت گرفت و فعالیت هایی که از جنبه حقوقی و رسمی نیازمند حضور یک فرد معتبر از جنبه نظام حقوقی و ثبتی در شناسایی و پذیرش است و موجد ایجاد حقوق پایه در مناسبات اجتماعی،‌اقتصادی می شود،دفاتر اسنادر سمی در این راستا بهترین پیشخوان محسوب می شوند که مثال روشن آن امضای الکترنیک است.از آنجا که براساس قانون دفاتر اسناد رسمی بیش از 80 سال است که گواهی امضا در اين دفاتر انجام می شود، بنابراین این بخش مناسب ترین گزینه برای انجام گواهی امضای الکترونیک محسوب شده اند.

 

دفاتر اسناد رسمی، دفاتر پیشخوان قوه قضاییه هستند

محمدرضا دشتی اردکانی، رییس کانون سردفتران و دفتریاران هم با اشاره به ضرورت کنترل اسامی افراد ممنوع المعامله و پلاک های ثبتی بازداشتي در دفاتر اسناد رسمی موجود در اواخر دهه 60 ،گفت: بعضی از دفاتر اسنادرسمی با سلیقه خود سیستم های رایانه ای را در دفاتر خود راه اندازی کردند که تقریبا 90 درصد دفاتر اسنادرسمی در اوایل دهه 1370 مجهز به دستگاه های رایانه ای بودند.

 

وی افزود: به تدریج تولید سند به صورت تمام کامپیوتری در بسیاری از دفاتر آغاز شد اما این موارد همه به صورت جزیره های جداگانه ای بودو سیستم مدونی از کانون یا سازمان ثبت این دفاتر را هدایت نمی کرد تا اینکه از سال 1384 کانون سردفتران و دفتریاران با چندین شرکت وارد مذاکره شد تا برنامه واحدی را برای دفاتراسناد رسمی و اتصال به بکدیگر فراهم آورد.

 

رییس کانون سردفتران و دفتریاران با بیان اینکه برنامه ریزی های اولیه صورت گرفته و به زودی وارد برنامه های اجرایی خواهیم شد،‌ گفت: دفاتر اسناد رسمی، دفاتر پیشخوان قوه قضاییه هستند که کار اجرایی ثبت و تنظیم سند را به عهده دارند و شاید 80 درصد کار در این رابطه بر عهده دفاتر اسنادر سمی است.

وی با اشاره به قانون برنامه پنجم توسعه و تکلیف سازمان ثبت مبنی بر ایجاد ثبت آني تا پایان سال 1391 گفت:علاوه بر تجهیز دفاتر اسناد رسمی، باید سازو کار لازم برای ارتباط اين دفاتر با سازمان های مختلف مانند سازمان ثبت اسناد و املاک کشور فراهم آید تا امور به صورت آنی انجام شود و به عنوان نمونه پاسخ استعلامات در لحظه دریافت شود و به تبع آن ثبت آنی صورت  گیرد.

 

دشتی اردکانی ابراز امیدواری کرد که با پایان برنامه مطالعاتي و تحيقاتي  توسط شركت طرف قرارداد کانون سردفتران، بزودي  با مراکز معتبر جهت امور اجرایی و برنامه نویسی، و ارد عمل شويم و حتی چند ماهی از برنامه پنجم توسعه جلوتر خواهد بود.

 

فریدالدین محمدی،مسئول دفتر گواهی امضای الکترونیک کانون سردفتران درخصوص زمان شکل گیری این دفتر در کانون سردفتران گفت: کانون سردفتران از زمان تصویب قانون تجارت الکترونیک از سال 1382 و با تاخیر متعاقب آن درخصوص تصویب آیین نامه ماده 32 قانون تجارت که بحث گواهی امضای الکترونیک بود، پیگیر قضایای مربوط به تصدی امور مربوط به گواهي امضا بود و فعالیت های اساسی را در این زمینه انجام داد.

 

وی با اشاره به چاپ مقالات و مطالب فراوان در این رابطه در مجله "کانون" و انتشار یک ویژه نامه ضمیمه در سال 1387، این اقدامات را نوعی سرمایه گذاری معنوی و فکری دانست و ادامه داد: با مکاتبات و هماهنگی هایی با وزارت بازرگانی وقت و برگزاری کارگاههای آموزشی، زمینه های فکری و عملی این قضیه در بین همکاران دفاتر اسنادرسمی و مجموعه بازرگانی ایجاد و با حمایت مسئولان از جمله مهندس مفتح، ضرورت و جایگاه صحیح دفاتر اسناد رسمی در این رابطه شناخته شد.

 

محمدی با اشاره به اینکه در ابتدا 15 دفتر اسنادر سمی در تهران به عنوان پایلوت طرح صدور گواهی امضای الکترونیک انتخاب شدند و پس از آموزش و شکل گیری زمینه های توسعه قضایی، رشد و استقبال دفاتر اسنادرسمی را شاهد بودیم،‌ادامه داد: در حال حاضر کلیه دفاتر اسنار در سراسر کشور و جلوتر از برنامه تجهیز شده اند.

 

مرجان مظفری، متصدی دفتر گواهی امضای الکترونیک کانون سردفتران و دفتریاران هم در این نشست با بیان اینکه دفتر ثبت نام گواهی امضای الکترونیک درخواست دفاتر را برای صدرو گواهی امضا دریافت و مورد بررسی قرار می دهد، گفت: پس از احراز هویت که توسط دفاتر ثبت نام انجام می شود، مراتب به مراکز میانی (بازرگانی) ارجاع داده می شود و بعد از آن گواهی صادر شده و از طریق دفتر ثبت نام تحویل متقاضی می شود.

 

وی با اشاره به برگزاری کلاس های آموزشی در همه استان های کشور برای دفاتر اسناد رسمی در این خصوص گفت: این کلاسها با هماهنگی وزارت بازرگانی وقت انجام شد و استقبال بسیار خوبی از سوی دفاتر اسنادر سمی صورت گرفت که به دنبال آن با آشنا شدن سردفتران اسنادر سمی با مزایا و محاسن گواهی امضای الکترونیک،‌شاهد افزایش روند استقبال در این رابطه بودیم.

 

 متصدی دفتر گواهی امضای الکترونیک کانون سردفتران و دفتریاران همچنین کاهش هزینه ها، كاهش ترددهای درون شهری و صرفه جوی در زمان را از جمله محاسن گواهی امضای الکترونیک برشمرد.

 

دفاتر اسنادرسمی،شایسته ترین مرجع صدور گواهی امضای الکترونیک هستند

جهانگرد در رابطه با اینکه آیا سایر مراکز هم می توانند با فراهم کردن سازوکار مناسب اقدام به صدور گواهی امضای الکترونیک کنند يا خير، گفت: در این رابطه منع قانونی وجود ندارد اما بازرگانی و متولیان امر، دفاتر اسنادرسمی را به عنوان شایسته ترین و مناسب ترین مرجع صدور گواهی امضای الکترونیک تشخیص دادند. بالاترین امتیاز دفاتر اسنادر سمی جایگاه حاکمیتی آنان است که نقش ویژه و خاصی را برای اين دفاتر به وجود آورده است.

 

وی استقبال عمومی مردم را تابع دو عامل کلیدی ضرورت نیاز و آشنایی با خدمات دانست و ادامه داد: از آنجا که خدمات دفاتر اسنادرسمی از جمله خدمات روزانه مردم نیست و فقط در صورت ضرورت و نیاز به این دفاتر مراجعه می شود و مردم اطلاع چندانی از خدمات جدید که می تواند امور آنها را تسهیل کند ندارند،‌بنابراین آگاهی یافتن آنان از ارایه خدمات جدید در دفاتر اسناد رسمی بسیار مفید و موثر خواهد بود.

 

به زودی حجم بسیاری از تقاضا برای امضای الکترونیک به سوی دفاتر اسنادرسمی به صورت بهمنی گسیل خواهد شد

مشاور فناوری اطلاعات سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: طبق گفته رییس سازمان ثبت،‌به زودی خدمات جدیدی در نظام حقوقی-قضایی کشور ایجاد می شود که بسیار پرحجم خواهد بود و به نظر می رسد مردم در سیستم اداری با حجم بیشتری به گواهی امضای الکترونیک رو بیاورند و به زودی در این رابطه حجم بسیاری از تقاضاها برای امضای الکترونیک به سوی دفاتر اسنادرسمی به صورت بهمنی گسیل خواهد شد.

 

 جهانگرد با تاکید بر اینکه دفاتر اسنادر سمی در این راستا باید هر چه سریعتر به ابزار لازم مجهز شوند،‌گفت: این دفاتر باید ساختار لازم را فراهم کنند،‌کارکنان دفاتر باید مهارت های هفت گانه رایانه (ICDL) را آموزش ببینند تا بتوانند از مهارت خود بهره ببرند.

 

رییس کانون سردفتران  ودفتریاران هم در پایان به تعداد دفاتر اسنادرسمی در سراسر کشور اشاره کرد و گفت: در حال حاضر حدود 7 هزار و 500 دفتر اسناد رسمی در سراسر کشو ر وجود دارد که دسترسی مردم به این دفاتر بسایر سهل و آسان است و اینکه وزارت بازرگانی وقت، این دفاتر را به عنوان پیشخوان گواهی امضای الکترونیک برگزید به علت پشتوانه حقوقی گواهی امضای سنتی بود که در دفاتر اسناد رسمی انجام می شد و این دفاتر باتوجه به سابقه فعالیت و عملکرد خود، ‌اشراف کامل را در این رابطه نسبت به بحث گواهی امضا دارا هستند.

انتهای پیام