کانون سردفتران و دفتریاران

سه شنبه, 25 خرداد 1400

کتابخانه تخصصی کانون سردفتران و دفتریاران افتتاح شد

کتابخانه تخصصی کانون سردفتران و دفتریاران افتتاح شد

 کتابخانه تخصصی کانون سردفتران و دفتریاران کشور با حضور رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور افتتاح ‌شد.

به گزارش روابط عمومي كانون سردفتران و دفترياران،در اين مراسم رييس سازمان ثبت، معاونان و مديران كل سازمان ثبت، رييس و معاونان اداره كل ثبت استان تهرن، هيات مديره كانون سردفتران و جمعي از سردفتران اسناد رسمي استان تهران حضور داشتند.

 

تويسركاني در اين مراسم با بيان اينكه نظم حقوقی زيربناي توسعه جوامع است،‌خاطرنشان كرد: رشد اقتصادی در فضای امن حادث می‌شود و دفاتر اسناد رسمی اولین جایی است که می‌تواند با ثبت مالکیت در رسیدن به امنیت نقش ایفا کند.

 

وي با ذكر اينكه باید به سمت اصلاح فرآیندهای ثبتی حرکت کنیم، گفت: نمی‌توانیم با قانون 60 سال گذشته پیش برویم، به این ترتیب استفاده از حداکثر ظرفیت‌های مغفول مانده و همخوانی با بهره وری نخواهد داشت.

 

تویسرکانی با اشاره به این مطلب که باید تلاش کنیم تا از ظرفیت‌های بالقوه نهاد ثبت مالکیت استفاده کنیم گفت: هنوز نتوانسته ايم در این حوزه به بهره وری درست برسیم. مد نظر ما ارتقاء و توسعه این نهاد است و ما حتما نیاز به توجه به این موضوع داریم.


وی همچنین با اشاره به این مطلب که باید در حوزه فرهنگ سازی در تثبیت مالکیت از طریق ثبت رسمی تلاش کنیم، گفت: امروز بخش عمده اي از هزینه‌ها و آسیب‌های آشكار و پنهاني که به دستگاه قضایی و جامعه وارد می‌شود به دلیل عدم توجه به ثبت رسمی است و باید برای رفع این آسیب‌ها دست به اقدامات موثری بزنیم.

 

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در اين مراسم با اشاره به اينكه در سال 87 ، 16 میلیون خدمت از سوی دفاتر ثبت اسناد رسمی به شهروندان ارائه شده است، گفت: این تعداد خدمت ثبتی در سال 89 به بیش از 21 میلیون خدمت رسید که حاکی از رشد 30 درصدی نسبت به دو سال گذشته آن دارد.


تویسرکانی با اشاره به این مطلب که در جامعه امروز بیش از هر زمانی نیاز به توسعه و افزایش بهره وری وجود دارد، گفت: بهره وری امری بدیهی و مورد تایید همگان است. رشد اقتصادی و تلاش برای به دست آوردن سرمایه بیشتر ضرورت جامعه است زیرا دشمنان این مرز و بوم برای ضربه زدن به ما از فشار تحریم و ایجاد مشکلات اقتصادی استفاده می‌کنند و ما به همین جهت باید هوشیار باشیم.


وی افزود: یکی از دلایلی که امسال از سوی مقام معظم رهبری به نام سال جهاد اقتصادی نامگذاری شده است قطعا به همین دلیل بوده است و محور قراردادن موضوع نظام تثبیت مالکیت لازمه رشد و شکوفایی اقتصادی و افزایش بهره وری است.


تویسرکانی همچنین با اشاره به این مطلب که در سال 89 بیش از 32 میلیون خدمت از سوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به شهروندان ارائه شده است گفت: اگر تنها ارائه هر خدمت مستلزم 3 مراجعه باشد خواهیم دید که تغییر فرآیند ثبت اسناد چه کمک بزرگی به کاهش تردد و مراجعه شهروندان و در نتیجه صرفه جویی در مصرف سوخت و وقت مردم دارد.


رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اشاره به این مطلب که در بند (ج) ماده 12 قانون ارتقای سلامت اداری عنوان شده که باید ظرف یک سال نسبت به راه اندازی شبکه آنلاین بین دفاتر اسناد رسمی با سازمان ثبت اسناد اقدام شود، گفت: در ماده 46 برنامه پنجم توسعه نیز سازمان ثبت مکلف است سامانه یکپارچه املاک را الکترونیکی کند و نقل و انتقالات تا پایان سال دوم برنامه از طریق این سامانه اجرا شود.


وی گفت: نگاهمان به ثبت معاملات به این شکل است که باید دفاتر ثبت به عنوان یک مجموعه واحد تحت یک شبکه الکترونیکی باشند و به یک سرور مرکزی متصل شده و سپس بدون آنکه نیازی به اوراق مالکیت باشد از طریق این سامانه نقل و انتقال صورت گیرد.


تویسرکانی در پايان اظهار امیدواری کرد كه در  سه سال آینده حجم خدمات ارائه شده از سوی دفاتر اسناد رسمی حداقل 2 برابر شود.

انتهاي پيام