کانون سردفتران و دفتریاران

جمعه, 02 مهر 1400

همایش ششم دی استانها/برگزاری همایش نقش سندرسمی درنظم حقوقی در لرستان

همایش ششم دی استانها/برگزاری همایش نقش سندرسمی درنظم حقوقی در لرستان

همايش نقش سند رسمي در نظم حقوقي در خرم آباد برگزار شد كه در اين مراسم از سردفتران و دفتریاران نمونه اسناد رسمی استان تجلیل شد.

 

 

به گزارش روابط عمومي كانون سردفتران و دفترياران به نقل از خبرگزاری صدا و سیما مرکز لرستان،در گرامیداشت روز سند رسمی نشست هم اندیشی کانون سردفتران ودفتریاران در خرم آباد برگزار شد.

 


این همایش به منظور ارتقا نهاد مدنی دفاتر اسناد رسمی و ترویج سند رسمی روز پنج شنبه پنجم دیماه در خرم آباد با حضور باشکوه و پرشور سران دفاتر و دفتریاران، معاون امور اقتصادی استانداری استان،شورای عالی قضایی استان، دادستان مرکز استان، تنی چند از مدیران کل،اساتید دانشگاه‌ها، مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان و معاونین روسای ثبت شهرستانها و کانون وکلا برگزار شد

 

کاظمی معاون دادگستری استان در اين همايش گفت: دفاتر اسناد رسمی نقش بی‌بدیلی در جلوگیری از دعاوی و منازعات دارند و هر اندازه مردم قرارادها و معاملات خود را رسمی كنند ازحجم پرونده‌هاي دادگاه کاسته خواهد شد.

 

باقری، مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان هم یادآور شد: دفاتر اسناد رسمی توسط افراد مطمئن اداره مي شود که علاوه بر ثبت مالکیت و تنظیم روابط حقوقی نقش حاکمیت را ایفا می کنند.

 

در ابتدای این همایش مجتبي صادقی، رئیس کانون سردفتران و دفتریاران استان لرستان ضمن خیر مقدم وتبریک این روز، دفاتر را حافظان قانون و کاتبان بالعدل خواند.

 

وی هدف از برگزاری این همایش را ترویج سند رسمی و ارتقاي نهاد سردفتری و تجلیل از سران بزرگ دفاتر و دفتریاران دانست كه نقش ارزنده ای در انضباط حقوقی و اجتماعی و همچنين رونق اقتصادی دارند.

 

صادقي در ادامه به اهمیت سند رسمی پرداخت و خاطر نشان كرد: مظهر اهمیت سند آیه مداینه یعنی آیه 282 سوره بقره است که در بردارنده کتابت معاملات و قراردادهاست. دفاتر اسناد رسمی بدون اینکه جز ابواب جمعی دولت باشند بعنوان کارگزاران دولت درطول یک سال گذشته قریب 109 میلیارد تومان حق الثبت را وصول و به خزانه دولت واریز كرده اند که این اقدام در چرخه اقتصادی کشور بسیار مفید و موثر خواهد بود.

 

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران استان لرستان خواهان آسان کردن و شفاف سازی زیرساخت سند رسمی، رفع مشکلات مبتلابه دفاتر، از جمله افزایش حق‌التحریر، پرداخت درصدی از مالیاتها، حق‌الثبت و سایر دیون دولتی وصول شده توسط دفاتر اسناد رسمی موصوع مواد217 ق مالیاتهای مستقیم مواد53، 89 قانون دفاتر...، سر و سامان دادن سند اتومبیل،سپردن امورات ثبتی و حسبی به دفاتر شدند.

 

دراین همایش از تعدادی از بازنشستگان کانون سردفتران و دفتریاران استان تقدیر و تجلیل شد.

 

 

 

 

تاریخ ارسال خبر: 
98/10/08