کانون سردفتران و دفتریاران

جمعه, 02 مهر 1400

همایش شش دی استانها/ برگزاری همایش بزرگداشت روز دفاتر اسناد رسمی در استان اردبیل

همایش شش دی استانها/ برگزاری همایش بزرگداشت روز دفاتر اسناد رسمی در استان اردبیل

همایش بزرگداشت روز دفاتر اسناد رسمی با حضور رئیس کل دادگستری استان، مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان، مسئولین استانی، قضات، سردفتران و دفتریاران در روز پنجشنبه 5 دیماه 98 در سالن اجتماعات کانون استان اردبيل برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومي كانون سردفتران و دفترياران به نقل از سايت كانون اردبيل، دکتر الفی، رئیس کانون سردفتران و دفتریاران استان اردبیل روز دفاتر اسناد رسمی را به سردفتران و دفتریاران و کارکنان دفاتر اسناد رسمی تبریک و تهنیت گفت و ضمن تجلیل از نمایندگان حاکمیت در تنظیم اسناد رسمی بر اهمیت تنظیم سند رسمی و توسعه فرهنگ سند رسمی تاکید و عنوان کرد: کاتبان بالعدل به عنوان امین حاکمیت و مردم نقش بسیار مهمی در تثبیت مالکیت و امنیت اقتصادی و روانی و کاهش پرونده های دادگستری دارند.

 

وي ایشان اظهار كرد: ثبت اسناد برخی معاملات از جمله اموال غیرمنقول صلح نامه، هبه نامه و شرکت‌نامه موضوع مادتین ۴۶ و ۴۷ قانون ثبت و سهم الشرکه شرکتهای با مسئولیت و اسناد معاملات اتومبیل بر اساس ماده ۲۹ قانون جرائم راهنمایی و رانندگی اجباری بوده و در صلاحیت دفاتر اسناد رسمی است.

 

رئیس کانون سردفتران و دفترياران اردبیل گفت: اعتبار دادن به قولنامه در خصوص اموال غیر منقول و صدور رای الزام به تنظیم سند رسمی آنها در جاهایی که قبلا ملک بطور رسمی به‌غیر منتقل شده و یا در رهن بانکها قرارگرفته و یا حقی در آن برای اشخاص ثالث ایجاد شده، امکان سوء استفاده و کلاه برداری را برای اشخاص سودجو فراهم نموده است.

 

الفي یکی دیگر از مشکلات ثبتی و مردم را اعتبار دادن به برگ سبز مرکز تعویض پلاک دانست و صدور رای الزام به تنظیم سند رسمی به استناد آن كه منجر به صدور اسناد رسمی مالکیت معارض و متعارض می‌شود و حقوق اشخاص از بین می‌رود که اين امر را نیازمند فکر اساسی و پیشگیری عنوان كرد.

 

در ادامه اين مراسم رحیم محمدی، مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان اردبیل، روز دفاتر اسناد رسمی را به همکاران شاغل در دفاتر اسناد رسمی و سردفتران ودفتریاران تبریک و تهنیت گفت.

 

وي دفاتر اسناد رسمی را نهاد مدنی وابسته به قوه قضائیه که نه تنها برای حاکمیت هیچ بار مالی نداشته بلکه با اخذ حقوق دولتی در تنظیم اسناد با نهاد حاکمیتی کشور همکاری می نمایند دانست و گفت: اسنادی که در دفترخانه ها تنظیم می‌شود باعث ایجاد امنیت و آرامش جامعه و حل اختلاف و کاهش پرونده‌های ورودی به نهاد قضائی می شوند.

 

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان ضمن تقدیر از عملکرد دفاتر اسناد رسمی استان که از دفاتر کم حاشیه و سالم کشور هستند، اظهار داشت: دفاتر جزو نهادهایی هستند که بیشترین بازرسی را دارند از جمله سازمان بازرسی، اداره ثبت اسناد و املاک، امور اقتصادی و دارائی و بازرسی کانون سردفتران ودفتریاران که نشان از ارزش و اهمیت کاری دفاتر اسناد رسمی است و همچنین اعتماد مردم به دفترخانه بزرگترین سرمایه برای دفاتر می باشد که باید از این اعتماد مراقبت نمائیم تا اعتماد مردم به دفاتر خدشه دار نشود.

 

در ادامه دکتر عتباتی، رئیس کل دادگستری استان اردبیل، یکی از ویژگی‌های مهم و اساسی دفاتر اسناد رسمی را شکل خاص دفاتر دانست و گفت: درحالی که اين دفاتر یک نهاد مدنی مستقل از حاکمیت هستند ولی یک نهاد حاکمیتی تاثیر گذار در اکثر حوزه ها هستند و بخشی از اقدامات حاکمیتی دستگاه های قضائی را دفاتر اسناد رسمی انجام می دهند و دفاتر استان با امانتداری و درستکاری، وثوق و اعتماد مردم به این مجموعه را ایجاد و با رسمیت بخشیدن به اموال و دارائی مردم و حفظ بهداشت حقوقی، در جامعه امنیت اقتصادی و اجتماعی و آرامش فکری و ذهنی ایجاد نموده اند.

 

رییس کل دادگستری استان اردبیل گفت: داد و ستد و معاملات قولنامه‌ای مشکلات بیشتری را برای مردم ایجاد کرده و لازم است مردم به سمت داد و ستدهای رسمی گرایش داشته باشند و اگر مردم تنظیم اسناد در دفترخانه ها را به معاملات قولنامه‌ای ترجیح دهند هم خودشان دچار مشکل حقوقی نمی‌شوند، هم اینکه از ورودی پرونده‌ها به دادگستری کم می‌شود.

 

 دکتر عتباتی افزود: یکی از نیازهای ضروری در حوزه ثبت و اسناد فرهنگ‌سازی رسمیت و اعتباردادن به داد وستدها و معاملات در بین مردم است که با استفاده از رسانه‌ها و دستگاه‌های متولی باید ترویج یابد و مردم معاملات پیش فروش ساختمان را حتماً در دفاتر اسناد رسمی انجام دهند

 

تاریخ ارسال خبر: 
98/10/10