کانون سردفتران و دفتریاران

پنجشنبه, 01 مهر 1400

آیین تکریم و معارفه دشتی اردکانی و علی خندانی، روسای کانون سردفتران و دفتریاران برگزار شد

آیین تکریم و معارفه دشتی اردکانی و علی خندانی، روسای کانون سردفتران و دفتریاران برگزار شد

آیین تکریم دشتی اردکانی رییس سابق و معارفه علی خندانی رییس جدید کانون سردفتران و دفتریاران، عصر روز گذشته با حضور ذبیح‌الله خداییان رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، قاضی زاده هاشمی نایب رییس مجلس شورای اسلامی و برخی از نمایندگان مجلس شوراي اسلامي و معاونان و مديران كل سازمان ثبت اسناد و املاك كشور در كانون برگزار شد.

 

 

رييس سازمان ثبت: دفاتر اسناد رسمی یک نمونه موفق در برون سپاری وظایف حاکمیتی است

 

به گزارش روابط عمومي، رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در این مراسم با اشاره به اینکه ثبت اسناد رسمی اصلی‌ترین وظیفه در سازمان ثبت است، گفت: در همه کشور‌ها اسناد رسمی از ارزش بالایی برخوردار است و علت اعتبار اسناد رسمی به خاطر وجود تشریفات قانونی برای صدور اسناد رسمی است.

 

خداییان با بیان اینکه سند رسمی باعث رشد و توسعه کشور می‌شود، اظهار داشت: در اکثر کشور‌ها سند رسمی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است، اسناد رسمی با رعایت تشریفات قانونی انجام می‌شود. امروزه افرادی هستند که پول‌های نامشروع را با پولشویی از طریق خرید اسناد عادی انجام می‌دهند در حالی که اگر بخواهند از طریق اسناد رسمی اقدام کنند نمی‌توانند کاری انجام دهند. آن‌ها از طریق اسناد عادی اقدام به پولشویی می‌کنند.

 

وی ادامه داد: فروش اموال غیر که مشکلات زیادی را ایجاد می‌کند و به عنوان مثال یک آپارتمان را به چند نفر می‌فروشند. زمین‌های کشاورزی، تغیبر کاربری‌های غیرمجاز همگی به وسیله سند عادی انجام می‌شود. اگر این موارد بر اساس اسناد رسمی باشد چنین مشکلاتی بوجود نمی‌آید. بر این اساس طرحی برای ارتقای سند رسمی تهیه شد. در این طرح ٧٠ تا ٨٠ درصد مشکلات فعلی برطرف شده است. 

 

خداييان ادامه داد: در سال گذشته ١٢٨هزار پرونده الزام به تنظیم سند رسمی زمین و مسکن و همچنین ٧۵ هزار پرونده الزام به تنظیم سند رسمی خودرو وجود داشته است؛ یعنی ٢٠٠ هزار پرونده که با سند عادی هستند نزدیک به ٢۵درصد از پرونده‌ها را تشکیل داده اند.

 

خداییان افزود: طرح کاداستر و طرح تنظیم سند رسمی زمینه توسعه و رشد کشور را فراهم می‌کنند.

 

وی در ادامه افزود: دفاتر اسناد رسمی یک نمونه موفق در برون سپاری وظایف حاکمیتی است که این مهم به واسطه عملکرد موفق دفاتر اسناد ایجاد شده است که اعتبار ویژه‌ای هم در جامعه دارند. خوشبختانه دفاتر اسناد کمترین تخلفات را داشته اند.

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تصریح کرد: البته در یکی دو سال اخیر هجمه‌های وسیعی به دفاتر اسناد رسمی وارد شد که افرادی درآمد‌های نجومی کسب کردند که البته این طور نیست. اکثریت دفاتر درآمد‌های ناچیزی دارند. تنها تعداد محدودی از سردفتران از درآمد‌های نجومی برخوردار بودند و آن نیز به لحاظ سوء استفاده از رانت‌هایی که وجود داشت و ارتباط با افشار خاصی که داشتند سوءاستفاده می‌کردند و اسناد را به یک دفتر می‌بردند. خوشبختانه با انعکاس این موضوع، به رییس قوه قضاییه این مورد اصلاح شد و اصلاح تقسیم عادلانه اسناد به صورت آزمایشی در چند استان انجام شد و امروز قابلیت اجرای آن در سراسر کشور وجود دارد.

 

وی افزود: ما در کشور ۸ هزار دفتر اسناد رسمی و ۴ هزار دفتر ازدواج و طلاق‌ داریم.

 

خداییان در ادامه به نقش مهم دشتی اردکانی رییس سابق كانون سردفتران و دفتریاران اشاره کرد و افزود: او نقش مهمی در ساماندهی دفاتر اسناد رسمی داشته‌اند و در این سال‌ها همیشه دغدغه ارتقای اسناد رسمی داشتند.

 

خداییان در ادامه به سوابق علي خنداني، رییس جدید كانون سردفتران و دفتریاران اشاره کرد و گفت: با توجه به سوابق او، امروز نقش مهمی در این مسئولیت دارند.

 

قاضي زاده هاشمي: اقدامات دفاتر اسناد رسمی،نمونه بسیار خوب و قابل دفاع واگذاری وظایف حاکمیتی به بخش خصوصی است


در ابتدای این مراسم قاضی زاده هاشمی، نائب رئیس مجلس شورای اسلامی جایگاه سند رسمی را مورد تأکید قرار داد. وی گفت: در گزارش ها خواندم که نزدیک به 30 درصد پرونده های قوه قضائیه مرتبط با دعاوی سند است. یک دلیل آن شناسانی نشدن اموال دولت و احصا نشدن اموال مردم است که مشکلاتی را در پی داشته است.

 

وی افزود: چون همه املاک و اراضی سند رسمی ندارند، همه مردم امکان اخذ وام بر اساس دارایی خود ندارند و از منظر قانونی، ارگان هایی مانند شهرداری ها و بانک ها امکان معامله با آنها را ندارند.

 

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در خصوص سند رسمی مشکلات عدیده ای وجود دارد که امیدوارم با حضور متخصصان نسبت به رفع آنها اقدام شود. نتیجه این کار، ارائه شفافیت و مبارزه با فساد است.


قاضی زاده هاشمی سپس با بیان اینکه امیدوارم در مجلس یازدهم این موضوع اساسی کشور را با کمک کانون سردفتران و دفتریاران حل و فصل کنیم، افزود: اقدامات دفاتر ثبت اسناد رسمی، یک نمونه بسیار خوب و قابل دفاع واگذاری وظایف حاکمیتی به بخش خصوصی است.

 

 

دشتي اردكاني: با تصويب و اجراي طرح كاداستر زمين خواري برچيده خواهد شد


همچنين در اين مراسم محمدرضا دشتي اردكاني، رييس پيشين كانون و نماينده فعلي مجلس شوراي اسلامي، از ديگر نمايندگان مجلس به ويژه اعضاي كميسيون برنامه و بودجه مجلس خواست تا به تصويب طرح كاداستر ياري رسانند.

 

وي با تاكيد بر اينكه اكثر پرونده هاي قضايي درمورد سند عادي است و با تحقق كاداستر، يكبار براي هميشه مردم از اين گرفتاري نجات خواهند يافت، ادامه داد: در مدت 12 سال رياست كانون مشاركت همه سردفتران كشور در تصميم گيري خودشان را خواستار بوديم و با تشكيل شوراي عالي و كميته پارلماني سعي بر آن داشتيم تا مشاركت همكاران در ساير استان ها را داشته باشم.

 

دشتي اردكاني گفت: در سالهاي گذشته اگر بيمه تكميلي را با شركتهاي خارج از كانون انجام مي داديم هزينه هاي بسياري داشت كه با كمك همكاران در كانون انجام شد و مبلغ بالايي صرفه جويي شد.

 

وي با يادآوري روساي پيشين سازمان ثبت، از تلاش ها و همياري آنان در طول سالهاي گذشته با كانون سردفتران قدرداني كرد.

علي خنداني، رييس جديد كانون سردفتران و دفترياران نيز در اين مراسم ضمن قدرداني از زحمات دشتي اردكاني در طول سالهاي گذشته، براي او در كسوت نمايندگي آرزوي توفيق كرد.

 

وي با اشاره به كم بودن وقت، اعلام كرد در فرصتي مناسب با همكاران خود به صورت مفصل تري گفت وگو خواهد كرد.

 

نايب رئیس شورای عالی کانون‌ها و جوامع سردفتری:کانون سردفتران آسیب شناسی درونی می شود


مرادی، نائب رئیس شورای عالی کانون‌ها و جوامع سردفتری کشور هم در سخنرانی خود در این مراسم با اظهار اینکه کانون سردفتران و دفتریاران به عنوان بخش خصوصی و نزدیک به یک قرن، وظایف حاکمیتی را با کارنامه قابل قبول انجام داده است، گفت: پس از تشکیل کانون های مستقل سردفتران در استان ها، شورای عالي کانون ها و مجامع سردفتری در سال 95 شکل گرفت تا یکپارچگی این کانون ها را شاهد باشم.

 

وی افزود: دوره اول این شورای عالی، تثبیت موقعیت و جایگاه آن بود اما دوره دوم که از سال گذشته آغاز به کار کرده است، مواردی همچون مشارکت تمامی همکاران در سراسر کشور در زمینه های مختلف، تقویت و حفظ بنیه صندوق کانون، شناسايی نخبگان حوزه سردفتری، تصدی امور اجرایی و اداری صنفی غیرحاکمیتی، تعامل بیشتر با سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و قوه قضائیه و نیز آسیب شناسی درون ساختاری را در دستور کار خود قرار داده است.

 

پایان بخش این مراسم تقدیر و تشکر از دشتی اردکانی و خندانی، رؤسای قدیم و جدید کانون سردفتران و دفتریاران بود.

 

گفتنی است در این مراسم جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی نيز حضور داشتند.

 

تاریخ ارسال خبر: 
99/04/01