کانون سردفتران و دفتریاران

چهارشنبه, 01 ارديبهشت 1400

دیدار اعضای هیئت مدیره شورای عالی سردفتری با رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور

دیدار اعضای هیئت مدیره شورای عالی سردفتری با رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور

دیدار اعضای هیئت مدیره شورای عالی سردفتری با رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور

 

 

 

در دیدار اعضای هیئت مدیره شورای عالی سردفتران کشور با دکتر خدائیان معاون رئیس قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، مسائل و مشکلات این حوزه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، دکتر خدائیان در این دیدار با تسلیت ایام عزاداری ابا عبدا... الحسین و فرا رسیدن اربعین حسینی گفتند: جامعه سردفتری یک نهاد مردمی و به نوعی یک نهاد حاکمیتی است و ما کمتر نهادی را با این ویژگی وقدمت می شناسیم که مردم به آن اعتماد دارند و وظیفه داریم در جهت اعتلای این نهاد و بهره گیری از ظرفیت آن در امور حاکمیتی حرکت کنیم.

دکتر خدائیان با بیان اینکه سازمان ثبت باید به سمت هوشمندسازی حرکت کند افزودند: تمام کارهای سازمان ثبت قابلیت هوشمند سازی دارد و با انجام این کار موجبات تسهیل و تسریع در امور مردم فراهم می شود.

رئیس سازمان با اشاره به اینکه دفاتر اسناد رسمی مهمترین نهادی هستند که در تحقق این مهم باید با سازمان ثبت همکاری لازم را داشته باشند یادآوری کردند: دفاتر اسناد رسمی باید با استفاده از فناوری های نوین به شکلی عمل کنند که کلیه امور مردم را به صورت الکترونیکی انجام دهند زیرا این اقدام ضمن اینکه موجب تسریع در انجام امور مردم می شود، موجبات کاهش هزینه ها و نظارت الکترونیکی بر عملکرد آنها را فراهم می کند و مانع سوء استفاده افراد فرصت طلب می شود.

ایشان افزودند: سازمان ثبت تلاش کرده در بحث برون سپاری ها حداکثر استفاده را از ظرفیت دفاتر اسناد رسمی ببرد ولی در کنار این کارها دفاتر نیز باید شیوه های خود را به روز کنند و نهایت همکاری را داشته باشند.

وی در خصوص اصلاح و تنقیح قوانین و مقررات نیز خاطر نشان کردند: این کار از طریق هیئتی مشورتی متشکل از کارشناسان سازمان، اساتید دانشگاه و جمعی از قضات و مشارکت پژوهشگاه قوه قضائیه در حال پیگیری است.

دکتر خدائیان با اشاره به پیشنهاد اصلاح آئین نامه دفاتر اسناد رسمی اظهار داشتند: هدف از پیشنهاد اصلاح آئین نامه به روز رسانی آئین نامه فعلی و تجمیع آئین نامه ها و نظام نامه های مختلفی بود که ضمن قدیمی بودن، بسیاری از مواد آنها منسوخ یا متروک بوده اند.

ایشان یادآوری کردند: موضوع برون سپاری برخی از امور به دفترخانه ها، تجهیز دفترخانه ها به فناوری های نوین، متناسب سازی     های انتظامی، تنقیح صریح برخی مقررات از اهداف اصلاح آئین نامه می باشند.

ایشان خطاب به شورای عالی سردفتران افزودند: دفاتر اسناد رسمی یک امر حاکمیتی را بر عهده دارند لذا رعایت شئونات حرفه ای برای کلیه اعضاء در راستای حفظ شأن و جایگاه قشر عظیم سردفتران و دفتریاران ضروری است و نباید اجازه داده شود برخی از افراد سردفترنما با اعمال و رفتار خود در فضای حقیقی یا مجازی به حیثیت این قشر شریف و مورد اعتماد مردم خدشه وارد نمایند.

 در این جلسه که معاون امور اسناد و جمعی دیگر از مسئولین این معاونت نیز حضور داشتند، دکتر خدائیان از آنان خواست تا مسائل و مشکلات مطرح شده از طرف نمایندگان جامعه سردفتری را تا حصول نتیجه پیگیری نمایند.

در ابتدای این نشست اعضای هیئت مدیره شورای عالی سردفتری کشور مسائل، مشکلات و دیدگاههای خود را با رئیس سازمان ثبت در میان گذاشتند

تاریخ ارسال خبر: 
99/7/16