کانون سردفتران و دفتریاران

جمعه, 03 ارديبهشت 1400

رئیس سازمان ثبت اسناد: اعتبار اسناد رسمی با راه اندازی سرویس تطبیق اثر انگشت ارتقا می‌یابد

رئیس سازمان ثبت اسناد: اعتبار اسناد رسمی با راه اندازی سرویس تطبیق اثر انگشت ارتقا می‌یابد
خداییان گفت: سرویس تطبیق اثر انگشت اصحاب سند در دفاتر اسناد رسمی با اثر انگشت ثبت شده در کارت هوشمند ملی، اعتبار اسناد رسمی را ارتقا می‌دهد.

 

ذبیح الله خداییان رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در حاشیه مراسم افتتاح سرویس تطبیق اثر انگشت اصحاب سند در دفاتر اسناد رسمی با اثر انگشت ثبت شده در کارت هوشمند ملی گفت: بر اساس این طرح، سعی می‌کنیم اعتبار اسناد رسمی را ارتقا دهیم؛ چراکه گاهی به مواردی برخورد می‌کردیم که شخصی غیر از شخص اصیل به دفاتر مراجعه می‌کرده و لذا به این نتیجه رسیدیم که بهترین راه مبارزه با این قبیل سوء استفاده‌ها تطبیق اثر انگشت است.

 

وی ادامه داد: در این سرویس با ارائه کارت ملی و گذاشتن آن در دستگاه، اثر انگشت فرد اسکن شده و بلافاصله تطبیق داده می‌شود و اگر شخصی که اثر انگشت زده غیر از شخص اصیل باشد، مشخص می‌شود.

 

خداییان گفت: در این روش معمولا کسی که مراجعه می‌کند باید رمز کارت خود را داشته باشد، اما اگر رمز را فراموش کند امکان بازیابی آن وجود دارد.

 

وی ادامه داد: این طرح به صورت پایلوت اجرا شده و دیگر کسی نمی‌تواند بگوید که شخص دیگری به جای وی انگشت زده است.

در ادامه درخشان نیا رییس سازمان ثبت احوال کشور گفت: کارت هوشمند ملی برای ورود به دولت الکترونیک است؛ ٩٥ درصد مردم ثبت نام کردند و برای ٥٠ میلیون نفر کارت صادر شده است؛ کسانی که کارت دارند می‌توانند به راحتی مراجعه کنند و از مزایای آن استفاده کنند.

 

وی ادامه داد: برای کسانی که ثبت نام کردند ولی کارتشان دستشان نرسیده امکان احراز هویت فراهم می‌شود، اما کسانی که هنوز مراجعه نکردند باید مراجعه کرده و ثبت نام کنند.

 

وی ادامه داد: این کارت ملی تولید داخل بوده و استاندارد‌های لازم را دارد. همچنین بهره برداری از کارت در سازمان ثبت احوال شروع شده و امروز شاهد هستیم که سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به عنوان دستگاه پیشرو این کار را آغاز کرده است.

 

تاریخ ارسال خبر: 
99/09/22