کانون سردفتران و دفتریاران

جمعه, 03 ارديبهشت 1400

پیام تبریک بسیج کانون سردفتران و دفتریاران به مناسبت روز ششم دیماه

پیام تبریک بسیج  کانون سردفتران و دفتریاران به مناسبت روز ششم دیماه
بسمه تعالی 
یاایهاالذین امنوا اذاتداینتم بدین الی اجل مسمی فاکتبوه ولیکتب بینکم کاتب بالعدل
به گزارش روابط عمومي كانون سردفتران و دفترياران :ششم دیماه روز دفاتر اسناد رسمی را محضر همه همکاران گرامی ،سران محترم دفاتر ودفتر یاران عزیز و کارمندان معزز تبریک عرض می کنیم و فرصت را غنیمت شمرده و موارد ذیل را یاد آور می شویم.
۱) ازحمایت های بی دریغ حضرت آیت الله رئیسی ریاست محترم قوه قضائیه و جناب آقای دکتر خدائیان ریاست محترم سازمان ثبت اسناد و املاک کشوردرتثبیت وارتقای جایگاه سند رسمی، و پیگیری مستمراجرای قانون حد نگار قدر دانی می شود .
۲) رعایت عدالت در توزیع  اسناد رسمی ، خواسته اکثریت  جامعه دفاتراسناد رسمی بوده، که بحمدلله، با تدبیر حکیمانه ریاست محترم قوه قضائیه و ریاست محترم سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با تعیین سقف حق التحریر معقول و منطقی، درحال  تحقق می باشد. لذا ضمن حمایت و تقدیر از اجرای طرح مذکور ، خواستار اجرای مستمرو قدرتمندانه  و بدون نقص آن واعمال نظارت و بازرسی، اعم حضوری و الکترونیک دقیق می باشیم .
۳) ازاتصال سامانه ثبت آنی به سامانه ثبت احوال کشور ،استقبال نموده، استفاده از فناوری های نوین و هوشمند سازی را توصیه می نماید.
۴) دربخشی از آیه ۲۸۲‌ سوره بقره (معروف به آیه تداین که با تاسی از آن ،روز ششم دیماه بعنوان روز دفاتر اسناد رسمی نامیده شده است)  میفرمایند:"لایضار کاتب و لا شهید".نباید کاتب بالعدل و گواه ضرری ببینند.که متاسفانه این روزها بدون در نظر گرفتن مصالح دفاتر اسناد رسمی، لوایح و طرح های در شرف تهیه و تصویب است که نتیجه آن تحمیل ضرر و هزینه های غیرقابل تحمل بر سردفتران اسناد رسمی و تعرض به حقوق مکتسبه آنان است .ازقبیل الزام به فعالیت دفاتر  در اماکن اداری یا تجاری ، یا اجبار آنها به تغییر کاربری ملک محل استقرار ،که موجب اضرار غیر قابل تحمل می باشد، لذا ضروری است در اینگونه لوایح و طرح ها، نظرات جامعه سردفتر ی اخذ و ملحوظ شود .
۵) با توجه به اصل چهارم قانون اساسی، و انبعاث عمده قوانین کشور از فقه پویای شیعه ،ارتباط علمی و پژوهشی  بامراکز علمی وفقهی وتحقیقاتی حوزه علمیه قم می تواند راه گشای حل برخی از مسائل حقوقی و قانونی مرتبط با سند رسمی ،و تشویق مردم به تنظیم سند رسمی خواهد شد.
من الله التوفیق 
کانون بسیج سردفتران و دفتریاران